Ders Notları

“Altın Yumurtlayan Tavuk” masalını dergilerden, kitaplardan ve internetten araştırıp okuyunuz.

4. Sınıf Türkçe “Altın Yumurtlayan Tavuk” masalını dergilerden, kitaplardan ve internetten araştırıp okuyunuz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zamanlarda bir vakit şirin bir köyde yoksul bir köylü çiftçi yaşarmış. Bu çiftçi tavukları çok severmiş, her gün tavukları beslermiş ama bir tavuğu varmış ki çok özelmiş. Özelliği ise altın yumurtluyor olmasıymış, çiftçi her gün altından olan yumurtayı şehre götürüp kuyumcuda bozdururmuş.
Bu böyle giderken yoksul çiftçi giderek zenginleşmeye başlamış, zenginleştikçe çiftçi değişmiş artık para kazanıp geçinmek için çalışmaya gerek duymuyormuş. Çiftçi her gün altın yumurtlayan tavuğun yumurtasını satarak geçiniyormuş. Çok geçmeden çiftçi gereksiz şeylere harcamaya başlamış bu parayı ve bir süre sonra yetmemeye başlamış.
Çiftçi artık tavuğu sevip okşamıyor ona eskisi kadar değer verip sevmiyormuş. Çiftçi zamanla tavuğun karnında bir hazine olduğunu düşünmeye başlamış. Eğer tavuğu kesip karnındaki hazineyi alırsa ömür boyu zengin yaşayacağını düşünmüş.
Çiftçi aç gözlü olmaya başlamış ve bir gün elinde bir bıçak ile kümese girmiş. Tavuk çiftçiyi öyle görünce kaçmaya başlamış. Çiftçi kararlıymış, tavuğu yakalamış ve anında kesmiş. Hemen tavuğun karnını kesip merak için karnına bakmış ama bir de ne görsün? Tavuğun karnı ne altın doluymuş ne de hazine varmış. Aç gözlülük yaptığını o anda anlamış ve pişman olmuş. Fakat tavuk öldüğü için iş işten geçmiş. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Altın yumurtlayan tavuk masalında Bir insanın her zaman kanaatkar olması gerektiğini ve elde ettiği imkanları sahip olduğu olaraktan her zaman Şükrü ne yapması gerektiğini ifade ettiğini görebilmekteyiz. Altın yumurtlayan tavuk masalı nı çok çok okuruz birçoğu ders kitabında vardır bir gün bir çiftçinin kümese gittiği zaman tavuğunun altın yumurta aldığını görmesi onun mutlu eder bu masalda daha detaylı ana fikir ve ana düşünceye sahip olduk verdiğiniz bu konudaki bilgilendirici yazıyı okuyarak defterimize geçirdik sizleri çok severek takip ediyorum sizin verdiğiniz bilgiler sayesinde Türkçe dersinde çok başarılıyım artık Türkçe dersindeki tüm konuları burada yapıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.