Ders Notları

Atatürk’ün anılarını araştırıp okuyunuz.

7. Sınıf Türkçe Atatürk’ün anılarını araştırıp okuyunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Atatürk’ün anılarını araştırıp okuyunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale savaşında düşmanla savaşırken, birden düşman nişancısı tarafından kalbinde vurulur. Mustafa Kemal Atatürk belli bir süre sonra uyanır. Birde bakar ki kurşun babasından yadigar kalan köse saate gelmiştir.


Atatürk’ün anılarını araştırıp okuyunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk anıları ile ilgili kardeşi Makbule hanım ağabeyi Mustafa Kemal Atatürk’ün insan olarak çeşitli birçok yönünü içten anlattığı gibi abisinin çocukluk yıllarında çeşitli oyuncaklara özellikle silahlara düşkün olduğu daha o yıllarda Askerliğe sempatisi olduğunu ifade etmektedir.

Ne var ki Mustafa Kemal Atatürk silahla oynaması az kalsın bir felakete yol açacağını ifade eden Makbule hanım Atatürk elindeki eski bir alarak silah temizlenmesi sırasında yardım etmesi için kız kardeşinin yanına çağırır Makbule hanım olayı şöyle anlatır karşısına geçtim O elindeki lüfer temizlemeye başladı ne yaptın nasıl etti Bilmiyorum birden korkunç bir ses duydum Annen korku ve heyecan içinde Eyvah kardeşini öldürdü Mustafa dedi ben işte ağabeyim öldü diye ağlıyordum tabancanın dumanı kalkınca baktık diye İkimiz de sağız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün bilinen ve sevilen en güzel anılarından biri Mustafa Kemal Atatürk çocukken asker olmayı çok istemiş komşu çocuğunun asker olduğundan dolayı ona özenerek bakması ve bu sebeple asker olması en güzel anılardan biridir. Mustafakemalpaşa Ayrıca matematikte başarılı olduğundan dolayı matematik öğretmeni ona çok sevmiş ve kendi ismi olan Mustafa ismini vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk çok hasta olmasına rağmen vefat etmeden önce Türk milleti için gerekli olan Hatay toprakları için mücadele etmiş bu uğurda sağlığını hiçe saymış ve hatayı Türk topraklarına kalkmadan rahat etmemiştir. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk Türk çocuklarına ve Türk gençliğine büyük önem veren ve onlardan çok vakit geçireceğim onları salıncakta sağlayan oyunları oynayan bir liderdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.