Allah'ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir? | Forum Sayfa Cevapları

Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

8. Sınıf Din Kültürü Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Allah insanlar arasında kendisine elçiler seçerek onlara çeşitli mucizeler, özellikler yükleyerek onları peygamberlik katına yükselmiştir.

Peygamberler bu dünyada ki dinini yaşama insanlara yol gösterme, ahiret hayatı ile ilgili bilgi verme, onları imana davet etmek gibi   şeyler yaparak insanları Allah’a c.c. inanmaya davet ederler.


Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Allahü teala insanlara hakiki yolu göstermek için peygamberlere ihtiyaç duymuştur. İnsan denilen canlı hem akıl, hem idrak, hem bilinç, hemde seçme yeteneği olan bir mahlukattır. Zamanla yaratıcısı unutmuş, farklı şeylere tapınmaya inanmaya ahlaki bozulmuş insan yığınları haline gelmişlerdir.

Bu durumlarda insan gücünü aşan konular yeterli olmadığı durumlarda kendisine yol gösterecek önünü aydınlatır elinden tutacak bir rehbere ihtiyaç duyarlar. İnsan kendi aklı ve fikri ile Allah’ı bulabilecek, idrak edebilecek, yaratıcısı yönelebilecek mantıkta yaratılmıştır. Fakat daha ilerisi hakkında bilgisi yoktur. Tanrının buyruklarının neler yapması, nasıl ibadet etmesi gerektiğini Allah hakkında soruları, ahiret hayatı hakkında bilgileri yoktur.

Bu konular hakkında bilgilendirecekleri tek rehber peygamberdir. Allah bunun gibi önemli bilgileri kullarına iletebilmek için peygamberlerin aracı olarak göndermiştir. Onlara yaşanabilir toplumun menfaatine kurallar içerir, iyiyi ve doğruyu insanlara gösterecek bazen onlara insan üstü mucizeler vermiş insanların peygamberlere inanamazsın sağlamıştır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Allah’ın (c.c.) peygamberler aracılığıyla din göndermesinin amacı sizce nedir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 28 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Zülal
error: Kopya Yasak