Ders Notları

Aynı maddenin farklı hâllerine örnek vererek tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Aynı maddenin farklı hâllerine örnek vererek tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aynı maddenin farklı hâllerine örnek vererek tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Bazı maddeler doğada farklı hallerde bulunabilirler. Bu hal değişimi işi ve sıcaklık etkisi ile soğuma ve yoğuşma etkisi ile değişmektedir.

Örneğin bir suyu ısıttığımız zaman buharlaşır ve gaz haline döner aynı suyu buz dolabına koyar soğutursak buz haline döner buda katı haline gelmiş demektir.


Aynı maddenin farklı hâllerine örnek vererek tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Maddeler aynı basınç altında ısı ve sıcaklık alışverişleri yaparak maddeler üzerinde hal değişimlerin neden olur. Aynı maddenin farklı halleri işi ve sıcaklıkla ortaya çıkmaktadır. Maddelerin çoğunu ısıttığımız zaman sıvı ise buharlaşır. Katıysa sıvı haline döner.

Veya tam tersine buhar halindeyse işi kaybı olan soğumaya başlayan madde sıvıya dönüşür. Sıvı haldeyken katı hale döner.kolonya sıvı bir maddedir. Fakat içerisinde yüksek alkol içerdiği için elimize döktüğümüz zaman işi değişimine uğrar ve gaz haline gelerek uçmaya başlar.

Zeytin yağı sıvı haldedir. Soğuk günlerde veya dolaba koyulduğu zaman katı hale geçerek donar. Benzin sıvı haldedir. Uçucu bir madde gaza hızlı dönebilen bir madde olabildiği için gaz hale döner. Çok aşırı soğuklarda ise donabilir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı katı maddeler sıvı haline veya gaz haline dönüşebilir ler. Bazı sıvı maddeler ise katı maddelere veya gaz haline dönüşebilir dini örneklerle ve çevremizde gördüğümüz birçok maddede gözlemleyebiliriz. Buna en güzel örneklerden biri elbetteki buzdur. Buz katı halde bulunurken sıcağa maruz kaldığı zaman erimeye başlar ve sıvı hali alır sıcaklığa maruz kalan buzun gaz bıraktığını Vegas maddesinde ortaya çıkardığını söyleyebiliriz aynı şekilde kaynamakta olan sıvı bir su veya sıvı bir içeceğin buharlaştığında görebilmek mümkündür. Ayrıca paket yağları ateşe koyduğumuz zaman yavaşça eridiğini ve sıvı hale olduğunu görebiliriz bu katı halden sıvı hale dönen maddelere örnektir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.