Ders Notları

Neden aynı andan Dünya’nın her yerinde gündüz yaşanmaz? Tartışalım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Neden aynı andan Dünya’nın her yerinde gündüz yaşanmaz? Tartışalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Neden aynı andan Dünya’nın her yerinde gündüz yaşanmaz? Tartışalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Dünyanın her yerinde gündüzün yaşanmamasının temel nedeni dünyanın şeklinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın kendi etrafında var olan hareketleri sonucunda Güneşten gelen ışınlar sürekli olarak ön tarafa gelmekte, arkada tarafta ise güneş ışınları gelmediği için gece oluşmaktadır.


Neden aynı andan Dünya’nın her yerinde gündüz yaşanmaz? Tartışalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Samanyolu galaksisi içerisinde yer alan dünyamız elips şeklindedir. Bu nedenle gelen güneş ışınları dünyamızın ön kısmına gelmektedir. Ancak arkada kalan kısım güneş ışınları görmediği için karanlık kalmaktadır.

Portakaldan örnek alacak olursak portakala ışık verdiğimizde ön kısmı aydınlık arkada kısmı da karanlık olacaktır. Aynı dünya şekline benzer olan bu örnek sizlere anlamanız da yardımcı olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyanın farklı bölgelerinde aynı zamanda gündüzün veya gecenin yaşanması demek dünyada bulunan ortamların güneşin dönüşü ile bu olayı yaşadıkları gözlemlenebilir. Dünya dönüşünü gerçekleştirdiği zaman bir kısmı geceyi bir kısmı ise gündüzü yaşamaktadır. Örneğin ülkemizde gündüz yaşanırken dünyanın bir bölümünde gecede yaşanmaktadır. Bu dünyanın dönüşüyle ve güneş’in vermiş olduğu ısı kaynağı ve ışık kaynağına göre değişmektedir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.