Ders Notları

“Bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal afetlerden etkilenir.” Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Neden?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı “Bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal afetlerden etkilenir.” Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


““Bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal afetlerden etkilenir.” Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Ben bu görüşe katılıyorum. Çünkü dünyanın her yerinde az veya çok olsa görülebilen çeşit çeşit doğal afetler vardır. Deprem gibi doğal afetler bir bölgede olsa da başka bölgelerde de hissedilir ve zarar verebilir. Ayrıca doğal afetlerden etkilenen insanların buraya göç etmesinin de etkileri olur.


““Bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal afetlerden etkilenir.” Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Deprem, sel çığ, volkanik patlama gibi birçok doğal afet vardır. Bu afetler bölgeden bölgeye farklılık gösterse de hangisi olursa olsun insanları etkilemektedir.

Kimin bölgelerde deprem kim bölgelerde sel kim bölgelerde ise volkanik patlama görülme olasılığı daha yüksektir. İnsanlar hangi doğal afetle karşılaşırsa karşılaşsınlar az veya çok maddi hasar ve can kaybı meydana gelebilir.

Ayrıca doğal afetlerin olduğu bölgelerden insanlar güvenli alanlara göç edebilir ve bu sebeple orada bulunan halk hem de göç eden kimseler için belirli zorluklar olabilir. Bu yüzden “bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal afetlerden etkilenir “sözüne kesinlikle katılıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bölgeden bölgeye değişse de doğal afetler insanların hayatlarını ve tüm canlıların hayatını ciddi şekilde etkilemektedir bu sözde anlatılmak istenen elbette ki deprem heyelan çığ toprak kayması sel gibi doğal afetler yalnız ülkemizde değil birçok yerde var bunlar bazı ülkelerde ve bazı bölgelerde çok fazla kayıplara sebep olabilmektedir bunlar coğrafya ve bölgeye göre farklılık gösterdiğini yukarıdaki bilgi ve cevaplarını öğrenerek defterimize geçiriyoruz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.