Ders Notları

Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.

4. Sınıf Türkçe Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Toplumumuzdaki ‘engelli algısı’ artık değişmeli

Türkiye’nin en köklü yüksek öğrenim kurumlarından olan İstanbul Üniversitesi; evrensel tasarım ilkesinden hareketle, herkesin eşit olanaklara sahip olarak öğrenim gördüğü, çalıştığı ve hizmet aldığı bir üniversite olarak, engellilik alanında yurtiçi ve yurtdışındaki farklı disiplin ve sektörlerdeki kuruluşlarla bilimsel iş birlikleri oluşturarak yürütüyor akademik çalışmalarını.

Üniversite; “engellilik” konusuna verdiği önemi 2003 yılında temellerini attığı, 2014’te de oluşumunu tamamladığı İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma (ENUYGAR) Merkezi ile ispatlamış bulunuyor. Merkez’ in amacı; “disiplinler arası bir yaklaşımla engelliliğin hak temelli tanıtılması, korunması ve bu hakların uygulanması ve geliştirilmesi açılarından ulusal ve uluslararası alanda kuramsal ve uygulamaya yönelik araştırmalar yapma, bilgi ve belge toplama, izleme, iş birliği yapma, bilgi ağı oluşturma ve akademik faaliyetlerde bulunma” olarak belirlenmiş durumda.


Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Haluk Levent, Otizm Yerleşkesi Projesinin Yüzü Oldu

“Engelli yurttaşlar için kapsamlı yerel politikalar yürütüyoruz”

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, imzalanan protokol ile otizmli bireyler, aileleri ve otizm konusunda çalışma yapan profesyonellerin eğitim konularında desteklenmesi ve geliştirilmesine ilişkin çalışmalar yürütülmesini sağlayacaklarını söyledi.

Soyer, belediyenin engelli vatandaşların eğitim ve sağlık hakkından eşit ve yeterli düzeyde faydalanması, istihdam edilmesi, kararlara katılım göstermeleri, söz söyleyebilmelerinin sağlanması gibi kapsamlı yerel politikalar yürüttüğünü belirtti.

Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalara da değinerek, şunları söyledi: “Müdürlük bünyesinde engellilerin; eğitim, rehabilitasyon, ulaşım, psikolojik ve sosyal danışmanlık ile kişisel gelişim gereksinimlerinin karşılanması, hakları konusunda bilgilendirme ve gerektiğinde ilgili kurumlara yönlendirme hizmetleri veriliyor.”

“Farkındalık merkezinin ikincisini kuracağız”

Türkiye’de ilk ve tek olan farkındalık merkezinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulduğunu da belirten Tunç Soyer, “İkincisini önümüzdeki dönemde Örnekköy yerleşkesinde açacağız. Bu merkezimizde; engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekiyor, onların karşılaştıkları sıkıntıları, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak anlatıp farkındalık sağlıyoruz” dedi.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Toplum arasında engelli insanlar olarak tanınan ve sağlık sorunlarıyla veya fiziksel ruhsal özellikleri ile diğer insanlardan farklı olan insanların destekçisi yardımcısı olmak tedavilerinde destek vermek tüm insanların üzerine düşen temel bir görevdir. Engelli insanlar biz sağlıklı insanlar gibi rahat hareket edemezse günlük hayatlarında birçok kısıtlamalara sebep olabilirler. Bu sebepler engelli bireylerin yanında maddi manevi olarak bulunmak oldukça önemlidir.

  2. sosyal çalışma haberleri için sizlere teşekkür ederiz. Herkesin duyarlı olması gereken bir konu

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.