Ders Notları

Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri toplayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri toplayınız.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri toplayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ülkelerini terk etmek isteyen Venezuelalılar için kıtada şartlar zorlaşıyor

Ekvador yönetimi Venezuela’dan gelenlerin ülkeye girişi için pasaport sahibi olması gerekeceğini duyurdu.

Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak üyesi olan iki ülkenin vatandaşları, düne kadar kimlik kartlarıyla birbirlerinin ülkesini ziyaret edebiliyordu. Karar Cumartesi akşamı yürürlüğe girdi.

Ekvador’a giren Venezuelalılar genellikle ülkeden geçerek Peru ve Şili’deki akrabalarının yanına gitmeye çalışıyor.

İki ülkeyle de sınırı bulunan Kolombiya, Ekvador’un bu adımını kınadı ve korumasız insanların sınırda çaresiz kalacağını vurguladı.

Son 15 ayda bir milyondan fazla Venezuelalı Ekvador’a giriş yaptı. Resmi tahminlere göre her gün 4 bin Venezuelalı Ekvador sınırından geçiyor.

Çoğu haftalarca yürüyen veya otostop çeken bu insanlar Ekvador’a ulaştıklarında bitkin oluyor.


Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri toplayınız.konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

60 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2015 yılının ilk altı ayına ilişkin göç raporunu yayımladı. BMMYK’nın rakamlarına göre, mülteci, sığınmacı ve göçmen olarak evlerinden kaçmak zorunda kalmış kişi sayısı 60 milyonu geçerek tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Bu rakam 2014 yılı sonunda 59.5 milyon seviyesine ulaşmıştı.

BMMYK’nın raporuna göre, yeryüzünde yaşayan her 122 kişiden biri bulunduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı. Günde ortalama 4 bin 600 kişi evini terketmek zorunda kalıyor. 2015’in ilk altı ayında, 839 bin kişi şiddet ve savaş nedeniyle ülkesini terketmek zorunda kaldı. Raporda, 2015 yılında şu ana kadar 1 milyon kişinin Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaştığı ifade edildi.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çeşitli nedenlerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanlar elbette ki başka bir ülkelere göç ettikleri zaman çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabilirler örneğin bazı ülkelerde hayat ve yaşam geçim zorluğu olması savaşların sömürgelerin olması ya da çeşitli birçok sıkıntılarından dolayı ülkemize göç etmiş insanların burada ayak uydurmak için çeşitli zorluklar çektiğini gözlemleyebiliriz çünkü insanlar alıştıkları ortamlardan uzaklaştırdığı zaman veya kültürlerinden ayrı kaldıkları zaman elbette ki sıkıntı çekebilirler.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.