Ders Notları

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan gazete haberleri derleyiniz.

5. Sınıf Türkçe Toplumsal kuralların ihlalini anlatan gazete haberleri derleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Toplumsal kuralların ihlalini anlatan gazete haberleri derleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çuvala koyulup ölüme terk edilen köpek kurtarılamadı

Antalya’nın Demre ilçesi Çayağzı mevkinde ormanlık alanda gezen 2 genç bölgede bir çuval fark etti. Çuvalın hareket ettiğini gören gençler yaklaşarak içinde ne olduğuna baktı. Çuvalı bıçakla keserek açan genç adeta dehşete kapıldı. O anları kameraya kaydeden gençler, çuvalın içinden biri ölü halde diğer de havasızlıktan ölmek üzere olan iki köpekle karşılaştı. Köpeğin nefes aldığını fark eden genç yaşadığını görünce köpeği çuvaldan çıkardı.

Köpeğe hemen su ve ekmek veren gençler diğer yandan durumu polise de ihbar etti. Kurtarılan köpek Demre Belediyesi ekiplerince alınarak tedavisi ve bakımı için veterinere götürüldü ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sosyal medyada paylaşılınca ortaya çıktı Antalya’da toplumsal olaylar konusunda farkındalık sağlamak amacıyla paylaşım yapan ‘Antalya Hakkında’ isimli sosyal medya hesabından köpeklerin paylaşılması üzerine gerçek ortaya çıktı.

Demre’de veteriner kliniğinde çalışan bir gönüllü hayvansever, kliniğe gelen köpeklere önce araba çarpmış olabileceğini değerlendirirken, sosyal medyada gördüğünün aynı köpek olduğunu fark etti. Gönüllü, “İlk başta araba çarpmış diye düşündüm sonra sosyal medyada videoyu görünce köpeği tanıdım ve durum ortaya çıktı. Köpeği belediyenin arabasıyla Kumluca Veteriner Kliniği’ne yolladım” diye belirtti. Gönüllü, veterinerin kendisine “Bu kaza değil bilerek yapılmış, dövüş köpeklerinin önüne atılmış. Kuyruk kırık, vücudunun her yerinde derin diş izleri var. Arka sol bacak tamamen gitmiş, his kaybı var, ön patide de his kaybı başlamış.

Hayvanın neresini tutsam elimde kalıyor, ateşi 40 derece, enfeksiyonla kaplı. Birkaç gün bu hayvana eziyet edilmiş yeni değil” dediğini aktardı. Durumun yetkililere aktarılmasında rol oynayan sosyal medya hesabı sahibi Uğur İncik, gördüğü manzarayı “insanlığın bitişi” olarak değerlendirdi. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını temenni eden İncik, “Hangi insan, hangi vicdan böyle bir şey yapabilir aklım almıyor. Olayla ilgili çok fazla geri dönüş aldık, özellikle belediye yetkilileri konuya hemen müdahale etti. Bu hayvanların bu şekilde bulunduğu gibi, bunu yapanlar da en kısa sürede bulunacak” diye konuştu.


İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. toplumsal ihlalleri anlatan gazete haberleri için sizlere Çok teşekkür ederim Sizler sayesinde ödevlerimi yapabildim

  2. Çok teşekkürler allah razı olsun.  Ellerinize ve emeğinize sağlık. Bu siteyi çok beğendim .

  3. tesekkurler Gazete haberlerini çok sevdim Ayriyeten ödevlerimi de yardımcı olun sizlere Çok teşekkür

  4. Toplum toplumsal kurallar bizim toplum içinde ve ortak kullanım alanlarında uymamız gereken ve bu kurallara uyduğumuz zaman güzel bir günlük hayat ve huzurlu bir topluma sahip olacağımızın anahtarı olan yasalardır toplumsal kurallar bazen çiğnenebilir veya ilan edilebilirler bunları iletişim araçları olan gazete dergi televizyon ve akıllı araç gereçlerle haberdar olabiliyoruz toplumsal kurallara uymamız bizim huzurumuz ve diğer insanlarla birlikte yaşadığımız ilişkiyi desteklemek ve korumak için önemli kurallardır bu kurallara uyun milletimiz için önemlidir yalnız uyulmadığı zaman belirli cezaları vardır bunlara verdiğiniz örneklerle bunu anladık ve kavradıktan size çok teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.