Ders Notları

Su dolu pet şişeler ormanlık arazilere atılırsa ne gibi olumsuzluklara neden olur?

7. Sınıf Fen Bilimleri Su dolu pet şişeler ormanlık arazilere atılırsa ne gibi olumsuzluklara neden olur?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Su dolu pet şişeler ormanlık arazilere atılırsa ne gibi olumsuzluklara neden olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ormanlık ve mesire alanları için en tehlikeli atıklardan bir tanesi birçok insanında bilmediği şu dolu Pet şişelerdir. Pet şişe içindeki  güneş ışınları tek bir noktaya topladığını için mercek özelliği yapar buda yangın çıkmasına sebep olur.


Su dolu pet şişeler ormanlık arazilere atılırsa ne gibi olumsuzluklara neden olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Orman yangınların çoğu, söndürülmemiş ateş veya sigara izmariti gbi şeylerden kaynaklı değildir. Orman yangınlarının en büyük sebepleri mercek görevi yapan materyallerdir.mercek görevi yapan cam şişe ve kırıntılarının dışında bir tanesi de su dolu pet şişelerdir.

Su dolu pet şişeler de ışığı bir nokta toplama özelliği olduğu için yangın çıkartma olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle yapılan araştırmalarda bir yudum dahi  şu kalmış olsa Pet şişede camdan daha fazla mercek özelliği yaptığı görülmüştür.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğada zor bir şekilde çözülebilen ve ormanlarda ya da Birlik yaptığım zamanlarda çevremizde insanların bilinçsiz bir şekilde yere atmış olduğu pet şişelerin doğaya ne kadar zarar verdiğini yukarıdaki bilgiler ile daha iyi bir şekilde anlatın pet şişelerin su dolu olması mercek görevi gördüğü için bir de şu Şener tam bu şekilde toplar ve çeşitli yangınları ve olumsuzlukların ortaya çıkmasına sebep olabilir bu da elbette ki Can kaynağımız olan ormanların yanmasına Yok olmasına sebep olabilir bize düşen tek görev bu gibi doğal ortamlarda zarar vermemek vekilleri demektir girmiş olduğumuz bu doğal ortamları temiz yaşanılır bir şekilde bırakmalıyız elbetteki duaya cam karton gibi atıkları kesinlikle dökmeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.