Ders Notları

Ormanlık alanlara bırakılan cam atıkları ne gibi olumsuz durumlara neden olur?

7. Sınıf Fen Bilimleri Ormanlık alanlara bırakılan cam atıkları ne gibi olumsuz durumlara neden olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ormanlık alanlara bırakılan cam atıkları ne gibi olumsuz durumlara neden olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Ormanlara vede mesire yerleri gibi yerlere atılan cam kırıkları, camlar, şişeler doğanın yapısını, tabiatın bozulmasını, hayvanların fiziksel olarak yaralanmasına ,en fazla yaz aylarında yangın çıkmasına sebep olmaktadır.


Ormanlık alanlara bırakılan cam atıkları ne gibi olumsuz durumlara neden olur?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Ormanlık alanlar, mesire alanları,  ülkemizin güzellikleri ve doğal zenginliklerindendir. Toplum olarak, piknik yapma adeti milletimizin özellikle yaz ayları hafta sonu faaliyetlerinden bir tanesidir.

İnsanlarımız doğayı gezmeyi sevdiği kadar çevreyi korumayı henüz öğrenememişlerdir. Bu alanlara bırakılan gelişi güzel çöpler ile birlikte şişeler, cam kırıkları, büyüteç gibi belli bir noktaya ışığı topladıkları için ısınmayı sağlar. Cam üzerine düşen güneş ışınları zamanla orman içerisindeki yanıcı, kuru dalların yanmasına sebep olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Orman alanlarında piknik yaptığımız zamanda ya herhangi biri zaman geçirdiğimiz zaman kullanmış olduğumuz çöpleri muhakkak yoklayarak doğayı temiz bırakmayı bilmeliyiz. Ormanlar bizim oksijen kaynağımızdır ormanları temiz tutmak insanlar hayvanlar ve bitkiler için gereklidir ormanlara bırakılmış olan cam kırıkları veya cam cisimler belli bir zamandan sonra güneş ışınlarıyla orman yangınlarına sebep olabilmektedir. Ayrıca cam gibi geri dönüşümü mümkün olan Bir maddeyi doğaya attığımız zaman toprağa zarar verdiğini bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı