Ders Notları

Belli bir yükseklikten serbest bırakılan tüm cisimlerin yere doğru hareket etmesini sağlayan etki ne olabilir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Belli bir yükseklikten serbest bırakılan tüm cisimlerin yere doğru hareket etmesini sağlayan etki ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Belli bir yükseklikten serbest bırakılan tüm cisimlerin yere doğru hareket etmesini sağlayan etki ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çekim kuvvetidir.


Belli bir yükseklikten serbest bırakılan tüm cisimlerin yere doğru hareket etmesini sağlayan etki ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: belli bir yükseklikten serbest bırakılan tüm cisimlerin yere doğru hareket etmesini sağlayan etkiye Yerçekimi kuvveti olarak ifade edebiliriz.

Dünyamızda var olan Yerçekimi cisimlerin ne kadar yukarıya atılsa atılsın ekosistem den çıkmadığı sürece sürekli olarak var olan yer çekimi kuvveti sonucunda yeryüzüne düşeceğini ifade eden bir çekim teorisi olarak kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herhangi bir maddenin yüksek bir yerden aşağı düştüğünü ya da atıldığını gördüğümüz zaman hemen yere düşer bunun elbette ki yerçekimi ile kuvveti ve alakalı olduğunu biliyoruz. Yerçekimi sayesinde yüksekte olan tüm şeyler aşağı düşebilir yalnız düşüş hızına göre elbette ki maddenin ağırlığı ve maddeyi uygulanan kuvvet de değişiklik olabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.