Ders Notları

Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız.

6. Sınıf Türkçe Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


(Doğum tarihim-Bir fotoğrafım-Kimlik bilgilerim-Yediğim yemeğin fotoğrafı-Şu anda bulunduğum yer-Ev adresim)


Cevap:

Doğum tarihim :Bu bilgiyi başka yerlerde kullanarak beni dolandırabilirler, internet hesaplarımın şifrelerini kırabilirler.

Fotoğrafım:başka sitelerde kullanabilirler. Benim resmimi kullanarak hesap kurup tanıdığım insanları dolandırabilirler.

Kimlik bilgilerim : İnternet üzerinden benim adıma kredi yada kredi kartı başvurusu yapabilirler.

Yediğim yemeğin fotoğrafı : Çevremizde hamile olanlar, çocuklar ve belki bizim yediklerimize maddi durumu el vermeyip yiyemeyecek insanlar var,onların canı çekebilir. Yediğimiz yemekle kimseye hava atamayız dikkat çekemeyiz bu bir saygısızlıktır.

Şu anda bulunduğum yer: Konumumdan beni bulabilirler.

Ev adresim : Evimizin adresini kullanarak bazı yerlere kayıt yaptıtabilirler. Hırsızlar kolayca evimizi bulabilir.


Sosyal medyada aşağıdaki bilgileri paylaşmanın yol açabileceği olumsuzluklara örnekler yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


(Doğum tarihim-Bir fotoğrafım-Kimlik bilgilerim-Yediğim yemeğin fotoğrafı-Şu anda bulunduğum yer-Ev adresim)


Cevap:

Doğum tarihim :Doğum tarihimden hesap şifrelerimde değişiklik yapabilirler. Beni dolandırmaya çalışabilirler.

Fotoğrafım:Fotoğrafımı kullanarak hesap kurum bşka insanları dolandırabilirler. Sahte evraklar düzenleyip yasal olmayan işler yapabilirler.

Kimlik bilgilerim : En tehlikelisi kimlik bilgileridir. İnternet üzerinde kredi yada kart başvurusunda bulunabilir. Başka yerlerden bizim bilgilerimizle hesap açıp alışveriş yapabilirler.

Yediğim yemeğin fotoğrafı :Yediğimiz yemeğin resmini paylaşarak kimsenin dikkatini çekemeyiz, yada gösteriş yapamayız. Çocuklar, hamile bayanlar, maddi durumu olmayanlar görüp canları çekebilir.

Şu anda bulunduğum yer:Konumumdan kolayca beni bulabilirler.

Ev adresim :Hırsızlara yol göstermiş oluruz hem benim ismimi hem evimi bildikleri için rahatça evimize gelebilirler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal medyada özel bilgilerimizi ve kişisel bilgilerinizi paylaşmak doğru değildir çünkü bu gibi bilgilerin tanımadığımız ve de veya kötü niyetli insanlar tarafından yanlış şekillerde kullanılması elbetteki güvenliğimiz açısından doğru bir davranış değildir. Özellikle çocukların fotoğraflarını kişisel bilgilerini paylaşması aynı büyükler gibi doğru ve sosyal medya kılmadığı insanlara güvenerek paylaştığı bu bilgiler çeşitli güvenlik sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir. Sosyal medyada oyun oynarken video izlerken veya sosyal sanal sitelerde gezinirken kesinlikle bize ait olan özel olan durumları bilgileri veya durumumuzu paylaşmayalım çünkü güvenliğimiz açısından bu doğru değildir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.