Ders Notları

Efsane nedir? Bölgenize ait bir efsaneyi araştırıp dosya kağıdına yazınız.

‏4. Sınıf Türkçe Efsane nedir? Bölgenize ait bir efsaneyi araştırıp dosya kağıdına yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Efsane nedir? Bölgenize ait bir efsaneyi araştırıp dosya kağıdına yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Efsane, yıllarca gerçekten olmuş gibi dilden dile anlatılan olağan üstü yaratıklarla bezenmiş, gerçekle alakası olmayan, söylenildiği bölgenin kültürünü ve dini görüşlerim için, inançlarını örnek teşkil eden yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş, kaynağı belli olmayan, edebi eserlerdir.


Efsane nedir? Bölgenize ait bir efsaneyi araştırıp dosya kağıdına yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap Yaşadığımız bölgede İskenderun tarafında yarık kaya bulunmaktadır. Dağ üzerinde bulunan bu büyük viyadükten gelen ocak aylarında sert rüzgar bazen fırtınaya hatta kasırgaya bile dönüştüğü olmuştur. Körfezde gemilere tehlikeli anlar yaşatmıştır.

Bu yarık kayanın bir efsanesi vardır. Bölgede bilinen efsaneye göre bir savaşta Hz. Ali r.a. Amanos dağlarını (Gavur Dağları) kılıcı zülfikar ile yarmıştır. Bu öyle bir yarılmadır ki bütün kainat sarsılmıştır. Kayanın ikiye bölünmesi ile meydana gelen kesikten Hz. Ali kıratı düldül ile geçmiş ve müminlere yardım etmiştir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.