Ders Notları

Kültürümüze ait olmayan unsurların, medya araçları yoluyla toplum hayatını nasıl etkilediğini konu alan bir kompozisyon yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Kültürümüze ait olmayan unsurların, medya araçları yoluyla toplum hayatını nasıl etkilediğini konu alan bir kompozisyon yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Topluma Sahip Çık 
Medyanın toplum hayatı etkilemesi genelde olumsuz yönde olmaktadır. TV internet gibi medyanın en çok kullanılan alanları toplum içerisinde bulunan gençliği ahlaki yönden çöküntü içerisine uğratmaktadır
Bu olumsuz durum ile aile içi ilişkilerde kendini göstermektedir. Gençlerin büyüklerine karşı saygıları gün geçtikçe azalmakta televizyonda izlenen dizilerdeki şiddet içerikli veya çarpık ilişkiler gençliğe doğalmış gibi gelmekte hayatın bu şekilde olduğu gençlere empoze edilmektedir.
Medya görsel ve işitsel açıdan insanlara hitap eder insanlar gün içerisinde ellerinde bulunan telefonlar sayesinde sürekli medyaları takip halindedirler. Bu durumlarda alışık olmadığımız kötü örneklerle de karşılaşa bilmekteyiz. İnsanlar medya aracılığıyla gördüklerini gerçek hayatta uygulama çalışmaktadırlar. Medya toplum hayatına katkısı bilgi ve haberleşme üzerine olması gerekirken olumsuz içerikler toplum hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.
Televizyonlarda reyting uğruna yapılan programlar yarışmalarda olumsuz örnekler özel paket yayınları içerisinde kişiye özel Televizyon Yayıncılık anlayışının gelişmesi ile denetlenemeyen yayınların serbest bir şekilde satın alınmasıyla insanların ruh sağlığı ve de ahlak anlayışı değiştirilmeye başlanmıştır.
Kültürümüze ait olmayan saygısızlık ahlaksızlık gibi konular Toplum hayatında ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu yüzden medyayı bilinçli olarak kullanmak gerekmektedir. Onsuz örnekler teşkil eden içerikleri uzak durmak gerekmekte özellikle ebeveynler çocuklarını medyanın olumsuz yönlerinden korumaya özen göstermeleri gerekir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Atalarımızdan bize kalan geleneksel kültürümüzü yaşatmak ve bu geleneksel bir türleri her zaman yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak bizim hem atalarımızdan kalan armağanı mızı yaşatmak hem de bu gibi miras kararı ne kadar değer verdiğimizi göstermektir. Sosyal medya veya haber kanallarında kültürümüzle ilgili bir bilgi aldığımız zaman bunu öncelikle araştırmalı büyüklerimizden öğrenmeli daha sonra kültürümüzle ilgili bu değişiklikleri fark etmeliyiz. Kültürümüzdeki değişiklikler zamana göre değişebilir. Çünkü zaman boyunca isteklerimiz ve yaşama bakışımız değişebilir yeniliklere ayak uydurmak için benimsemiş olduğumuz kültürde farklılıklar gösterebilmektedir. Kültürümüzü güzel bir şekilde öğrenmek ve tam bir şekilde yerine getirmek oldukça önemli olan bir ahlak kavramıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.