Ders Notları

İnsan olmanın sorumlulukları nelerdir?

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi İnsan olmanın sorumlulukları nelerdir?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnsan olmanın sorumlulukları nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İnsan olmak akıl sahibi olmak demektir. Akıl sahibi olan bir bireyin ise kendisine, ailesine, çevresine, doğaya ve bütün canlı cansız varlıklara karşı sorumlulukları vardır. İnsanların haklarına saygı göstermek, kendisinin yapması gereken görevleri en güzel şekilde yerine getirmek, doğaya zarar vermekten kaçınmak ve hayvan haklarına da riayet etmek şeklinde özetlenebilir.


İnsan olmanın sorumlulukları nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanın en büyük özelliği akıllı olmasıdır ki buda birçok sorumluluğu beraberinde getirir. İnsanlar bu sorumlulukları yerine getirdikçe , insan olma sorumluluğunu elde etmiş olurlar. Bu sorumluluklar yaşamış olduğu yerde hem kendine , hem çevresine, hem doğaya ve bütün canlı cansız varlıklara karşıdır. İnsan anlayışlı olma, empati kurma, merhamet, sevgi, dürüstlük , hakkı gözetme, bütün canlılara karşı merhametli olma, kötü huylardan uzak durma gibi her insana lazım olan huylardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsan canlıların en akıllısı Iğdır elbetteki akıllı olmak olan çeşitli sorumlulukları ve görevleri yükler. Akıllı insanlar ve sorumluluk sahibi insanlar birlikte yaşadıkları insanları hoşgörülü ve saygılı bir şekilde yaklaşırlar Ayrıca saygıyı sabrı ve ahlaklı duyguları da kendilerine ve çevresindeki insanlara benimserler. İnsanlardan bir arada yaşamanın temel amacı elbette ki beraber hareket edebilme beraber güçlü olma beraber tüm ihtiyaçların karşılanması gibi örnekler olarak bilinir. İnsan yaşayabilmek için aklına ihtiyaç duyarım Bir insanın aklı elbette ki hak ve sorumluluklarının faydalanmazsak kişisel bakımını yapmazsa çalışabilmesi ve sosyal hayatta aktif olması için gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.