Ders Notları

Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız. konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap : Dünya çocuklarının en önemli sorunlarının başında barınma ve beslenme sorunu olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Dünya’da birçok çocuk barınma konusunda birçok sorunlar çekmekte ve beslenme yeteri kadar sağlanamadığı için birçok hastalığa yakalanarak zarar görmektedir. Bunun için dünyada gelişmiş olan ülkeler yardıma muhtaç olan ülkelere yardım ederek çocukların gelişimini en iyi şekilde sağlaması gerekmektedir.


Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız. konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap : Dünya çocuklarının en önemli sorunların başında barınma sağlık beslenme ve güvenlik konuları gelmektedir dünyada yer alan çeşitli iç karışıklıklar savaşlar ve fakirlik sonucunda çocuklar iyi beslenemez duruma gelmekte güvenlik konusunda birçok sorunlar çekmekte ve bunun sonucunda birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Yakın çevrenizde bakıldığı zaman Suriye’de yer alan iç savaş nedeniyle çocuklar hayatını kaybetmekte yeteri kadar beslenmemek de eğitim olanakları olumsuz yönde etkilemekte ve güvenlik kuşkuları nedeniyle birçok sorunla yüz yüze kalmaktadırlar. Ayrıca bunu sorun sürekli olarak yanıbaşımızda var olan ülkeler dışında Afrika’da var olan çocukların yeteri kadar beslenemediği güvenlik sorunları yaşadığı ve eğitim olanaklarının çok sınırlı olduğunu da biliyorum.

İşte bu nedenle gelişmiş ülkeler sürekli olarak bu geri kalmış mı iç karışıklıklara maruz kalan ülkelerde yaşayan çocuklara eğitim güvenlik sağlık ve yeterli beslenme gibi konularda yardım etmesi ve çocukların gelişimini en iyi şekilde sağlamakla yükümlü olduğunu bilmemiz ve o doğrultuda bir insan olarak çalışmamız gerektiğini Aklımızın bir köşesinde not etmemiz gerekmektedir.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Günümüzde dünya çocuklarının çok fazla sorunu bulunmamaktadır.Afrika ülkeleri ve savaşan maruz kalan Suriye gibi birçok ülkede çocukların hak ve özgürlüklerin ihlal edildiğini söylemek mümkündür. Günümüzde dünya çocukları insanların bilinçli ve eğitimli olması sebebiyle birçok hak ve özgürlüklerini alabildiklerini söyleyebiliriz. Çocuklar şiddeti veya herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldıkları zaman başvuracakları birçok kuruluş ve birçok alan bulunmaktadır. Günümüz insanları çocukları bu konuda bilgilendiriyor ve eğitim veriyorlar. Bu sebeple çocuk haklarının önüne geçmiş ve bilinçli bireylerin yetişmesine zemin hazırlanmıştır

  2. Çok teşekürler öğretmenim

    İyiki varsınız ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.