Ders Notları

İlgi duyduğunuz meslekleri ve bu mesleklerin özelliklerini araştırınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı İlgi duyduğunuz meslekleri ve bu mesleklerin özelliklerini araştırınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İlgi duyduğunuz meslekleri ve bu mesleklerin özelliklerini araştırınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İlgi duyduğum meslekler; öğretmenlik, doktorluk, mimarlık, polislik ve avukatlıktır.

Öğretmenlik mesleği belli bir kesime bilmediklerini öğretmektir.

Doktorluk mesleği hasta olan insanlara gerekli tedavileri yapmaktır.

Mimarlık mesleği güzel yapılar inşa etmektir.

Polislik mesleği düzeni ve huzurlu sağlamak için yasayı çiğneyenleri engellemek ve yakalamaktır

Avukatlık mesleği belli bir konuda müvekkilini savunmaktır


“İlgi duyduğunuz meslekleri ve bu mesleklerin özelliklerini araştırınız.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

İlgi duyduğum meslekler; öğretmenlik, doktorluk, mimarlık, polislik ve avukatlıktır.

Öğretmenlik mesleği belli bir kesime bilmediklerini öğretmektir. İnsanlara bilmedikleri öğretmek bütün mesleklerin temel taşını oluşturur ki bence bu çok kıymetlidir. Öğretmenler meslekleri yapacak olan kişileri eğiten kişilerdir

Doktorluk mesleği hasta olan insanlara gerekli tedavileri yapmaktır. İnsanlar hayatlarının her kesiminde az veya çok mutlaka hasta olur ve doktora ihtiyaç duyarlar. Doktorlar öğrenmiş oldukları tedavileri uygulayarak insanların iyileşmesi için çaba sarf ederler.

Mimarlık mesleği güzel yapılar inşa etmektir. Mimarlık güzel yapıları oluşturan ve bu yapıların temel çizimini sağlayan ve dekore eden kişidir.

Polislik mesleği düzeni ve huzurlu sağlamak için yasayı çiğneyenleri engellemek ve yakalamaktır. Polisler halkın güvenliğini ve toplumsal huzuru sağlayan çok kıymetli insanlardır.

Avukatlık mesleği belli bir konuda müvekkilini savunmaktır. Bir konuyu en güzel şekilde savunmak ve müvekilini haklı çıkarmak avukatın görevlerindendir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlgi duyduğum mesleklerin arasında  veterinerlik gelmektedir. Genellikle bu mesleği yapan kişileri araştırdığım zaman veya dikkatli bir şekilde incelediğim zaman hayvanlara olan yaklaşımları ve hayvanlara olan ilgileri beni çok mutlu eder hayvanların sağlıklarına kavuşturmak hayvanların sorunlarını çözmek tıpkı onların yaptıkları meslek gibi çok beni sevindiriyor ben de ileride büyüdüğüm zaman bu mesleği edinmek isterim bu meslekte hayvanların şifa bulmasını ve hayvanların iyileşmesini sağlamak beni çok mutlu edecektir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.