Ders Notları

Günümüzde gazi unvanı kimler için kullanılmaktadır? Neden?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Günümüzde gazi unvanı kimler için kullanılmaktadır? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Günümüzde gazi unvanı kimler için kullanılmaktadır? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde gazi vatanını korumak için , devlet tarafından belli bir bölgeye gönderilen ve teröristlerle savaşıp, bu savaş sonunda sakatlanan veya sakatlanmadan çıkan askerlerimize denir.


Günümüzde gazi unvanı kimler için kullanılmaktadır? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde gazi; savaştan dönen askerlerimize denir. Bazen bu gazilerimiz teröristlerle kahramanca vatanlarını savunduktan sonra yaralanır ve sakatlanırlar , bazıları ise yarasız olarak gazi unvanını alırlar. Gazi olmak çok büyük bir şereftir. İnsanın vatanı üzerinde yaşamış olduğu kara parçasıdır. İnsan vatanı içerisinde rahatça ailesi ve sevdikleri ile beraber mutlu bir yaşam sürebilir. İnsanın vatanı canı, namusu, dini ve değerleri demektir. Askerlerimiz bu değerlerimizi elimizden almak ve ülkede kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermemek için kendi canlarını hiçe sayarak savaşırlar. Eğer onlar kendi canlarını ortaya koymasalardı, bizler yataklarımızda bu kadar rahat uyuyamaz ve bu kadar rahat bir hayat süremezdik.  Vatan bunun için çok değerlidir . Türkiye’ de yaşını dolduran her genç askere giderek bu kutsal vazifesini yerine getiri. Askere giden gençlerimizden bazıları evlerine sapasağlam döner , bazıları ise şehit veya gazi olurlar. Bu kahraman askerlerimiz , düşmanlara fırsat vermez ve kar kış, sıcak demeden ellerinden gelen her fedakarlığı yaparlar. Bizlerde onlara olan tazimimizi eksik etmemeli ve bizleri korumak için sakatlanmış bu kahraman asklerierimize ve zor durumda kalmış olan yakınlarına elimizden geldikçe hürmet  ve yardımda bulunmalıyız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmişte de günümüzde de gazi unvanı savaşlarda darbelerde veya ülkesi için herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmış bir insanın almış olduğu yara veya sağlık sorunu ile ilgili eksikliğinden dolayı Gazi ismi ve gazi unvanı verilmiştir. Günümüzde gaziler sevilip sayılmak da dırlar. Çünkü gaziler ülkeleri için seve seve canlarını veya sağlıklarını düşünmeden savaşmayı tercih etmişlerdir. Ülkenin huzuru ve güvenliği için bu insanlar mücadele etmekten kaçınmamış lardır. Hayatları boyunca sağlık açısından belirli eksiklikleri ve bu eksiklerle hayatlarını sürdürmeye devam eden gaziler ülkemizde toplumumuz için kıymetli yerleri vardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.