Ders Notları

Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı ;


Cevap: Baharat Yolu Hindistan’dan Avrupa’ya kadar uzanan daha çok baharat ticareti için kullanılan bir yol olduğu için bu adı almıştır bu yol üzerinde bulunan devletlerin refah ve Ekonomik düzeyi oldukça yüksekti.


Baharat Yolu’nun devletler arası ilişkilerdeki ekonomik rolünü açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı ;


Cevap: Karabiber zerdeçal tarçın yenibahar zencefil Karanfil gibi benzer baharatlar orta çağ Avrupa’sında oldukça önemli bir yere sahiptir Bu tür baharatlar Avrupa zenginlerin tercih etmiş olduğu lezzetlerdi yalnızca sofralarda değil eczacılıkta parfümlerde tütsülerde kullanılıyordu Baharat Yolu Eski dönemlerde aktif olan doğuyu batı ile birleştiren Ticaret yoluydu Baharat Yolu şimdiki zamandan Binlerce yıl önce doğu ülkelerinde kullanılmaktaydı bu yola Ayrıca Buhur yolu da deniyordu Hindistan’da bulunan baharatların Basra Körfezi Kızıl deniz ve mısır yoluyla Akdeniz’e Akdeniz’den de gemiler ile birlikte Avrupa’ya taşınmasında kullanılan tarihi Ticaret yoludur bu yolun geçtiği ülkelerin refah seviyesi oldukça yüksek olmuştur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tarihte baharat yolu olarak bildiğimiz ekonomi ve ticaret yolu hindistan’dan Avrupa’ya kadar uzanan ve birçok ticaret kapısını açan bir yoldu. Baharat yolunda yüzbinlerce ticaret imkanı insanlara ve ticari sevenleri açılmıştır.Baharat yolu genellikle Hindistan’da üretilen ve Avrupa’da bulunan bütün ülkelere dağıtılan çeşit çeşit birçok ürünlerden oluştuğunu söylemek mümkündür.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.