Ders Notları

Atatürk’ün yazılı eserlerinden birini seçiniz. Eseri inceleyerek içeriğini kısaca paylaşınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Atatürk’ün yazılı eserlerinden birini seçiniz. Eseri inceleyerek içeriğini kısaca paylaşınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Bütün fikir ve düşünce aydınları ideolojik görüşlerini yaymak ve de insanlara yaptıkları işleri, dünya görüşlerini aktarmak amacı ile neden sonuç ilişkisi içerisinde kitap yazarlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk ‘u yazmasının sebepleri de bundan kaynaklanır. Atatürk bu önemli sunum kitabını yazarken Türkiye Cumhuriyeti için yaptığı işlerden ve de yapılması gerekenlerden, bahsetmiştir.
Yazdığı söylev içerisinde  yaptığı inkılapların anlaşılmasını bu maksatla da bu noktaya gelinmesindeki yolu bir hikaye şeklinde anlatarak vatandaşlarına aktarmak istemiştir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar ve kurulduktan sonraki genç ülkenin gelişmesi için yapılan tüm çalışmalardan 1919 dan itibaren neler yaşandığını anlattığı, milletine aktardığı  her Türk gencinin okuması gereken bir baş yapıt kitabıdır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Atatürk’ün hayatına baktığımız zaman yazmış olduğu eserler e baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti devleti’ne düşmanlardan kurtarmak evet kurarken vermiş olduğu mücadeleyi ve yolu izlediğimiz zaman ayır söylemiş olduğu sözler dikkat ettiği ne zaman her zaman vatanına bağlı olan vatansever duruşlu kararlılığı ve vatanına her zaman koruma altına almak için çeşitli mücadeleden geçmekten katılmayan bir lider olduğunu görebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.