Ders Notları

Yazılı kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Yazılı kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yazılı kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yazılı kurallar hukuken oluşturulmuş, kanun çıkarılarak desteklenmiş kurallardır. Bu kurallara uyulmaması durumunda para ve hapis cezalarına çarptırılırsınız.

Yazısız kurallar toplumun örf  adetlerinden ve geleneklerinden oluşan kurallardır. Bu kurallara uymamanız durumumda toplumdan tepki alır, kınanır veya dışlanırsınız. İtibarsız ve güvensiz olarak nitelendirilirsiniz.


Yazılı kurallara ve yazılı olmayan kurallara uyulmaması durumunda uygulanan yaptırımları karşılaştırınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yazılı olan ve yazısız olarak toplumun düzenini sağlamak amacı ile kurallar bulunur. Bu kurallar sosyolojik olarak zaman içerisinde oluşmuş toplumun kültürel geçmişinden örf, adet ve gelenek gibi yazısız olan kurallardır. Yazılı kurallar işe devletin kendi eli ile oluşturduğu hukuka dayalı kanunlarla destekli insan ahlak ve güvenliğini güvence altına alan yazılı kurallardır. Yazılı kurallara uymazsanız cezası kanuni yollarla verilir.

Bu kurallara uymamanız durumlarda cezai işlem yapılır, bu cezalar para cezası ve hapis cezasına kadar gider.

Yazısız kurallara uyulmaması durumunda ise ; toplum doğal olarak sizi uyarır, kınar veya sizi dışlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazılı olmayan kurallar elbetteki insanları ve toplama ahlaki duygularla birbirine bağlayan ve daha huzurlu daha yaşanılır daha yardımsever toplumları meydana getiren temel kurallardır bunlar genellikle ahlaki Duygu duygularımız geleneklerimiz hissettiklerimiz düşüncelerimiz ve gelenek ve göreneklerimiz örnek olarak verilebilir yazılı olan kurallar ise devletin veya herhangi bir kurumun koymuş olduğu insanların hak ve özgürlüklerinden faydalanarak rahat bir şekilde yaşamalarını sağlayan Ayrıca toplum içerisinde gerekli olan bu kurallar her zaman benimsemeli ve bu kurallara uyulmalıdır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.