Ders Notları

Bir DNA molekülünde adenin nükleotidin sayısına eşit olan nükleotid türü nedir?

8. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Bir DNA molekülünde adenin nükleotidin sayısına eşit olan nükleotid türü nedir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Bir DNA molekülünde adenin nükleotidin sayısına eşit olan nükleotid türü nedir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

DNA molekülünde adenin nükleotidinin sayısına eşit olan nükleotit Timin dir. Adenin – Timin , Guanin – Sitozin şeklinde bulunmaktadırlar.


“Bir DNA molekülünde adenin nükleotidin sayısına eşit olan nükleotid türü nedir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

DNA molekülünde adenin nükleotidinin sayısına eşit olan nükleotit Timin dir. Adenin – Timin , Guanin – Sitozin şeklinde bulunmaktadırlar. Bir DNA molekülünün tek zincirinde bulunan nükleotit sayısı adenin:100 timin:30 guanin:50 sitozin:70 ‘ tir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 8 sınıfa geçtiğim günden itibaren her zaman ödevlerimi yapmak YGS’ye çalıştığım konuları seçmek ve gezideki tüm bilgileri tazelemek ve sınava hazırlanmak için Forum sayfa sitesinden yardım alıyorum bu sayfadaki bilgi ve cevapları birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyorum ben bilgisi dersimizde yeni öğrenmiş olduğumuz tüm konuları Forum sayfa sesiyle öğreniyorum bu sayfadaki bilgi ve cevaplar çok güzel sizler de hemen bu sayfaya bakarak tüm konuları güzel bir şekilde anlayabilir ve sınavlara daha hızlı bir şekilde çalışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.