Ders Notları

Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri nelerdir?

7. Sınıf Fen Bilimleri Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:   Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri,

  1. Gök cisimlerinin gözlemlerini engeller,
  2. Gök cisimleri arasında farklılıklar olur.
  3. Gök cisimleriyle karıştırılabilir.

Işık kirliliğinin gökyüzü gözlemleri açısından olumsuz etkileri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Işık kirliliği gök cisimlerinin izlenmesini engellemektedir. Çünkü gök yüzünde var olan yapay ışıklar bir karmaşaya neden olacağı için cisimlerin izlenmesi konusunda gözlem evinde var olan bilim insanların gözlemlerini engelleyecektir. Ayrıca gözlem evinin araştırmalarının yapılabilmesi için bulutsuz bir hava, nemin az, temiz bir hava olması geriletmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Işık kirliliği ve yapay ışıklar gökyüzünde yapılan araştırmaları ve yapılan gözlemlere ciddi şekilde etkileyebilir. Ayrıca gereksize boş yere kullanılan ışık kirliliğine sebep olan bu gibi sorunlar insanlar bütün canlıları için ciddi sorunları da ortaya koyar. Gökyüzüne baktığımız zaman genellikle gökyüzünde bulunan yıldızları ve ayı göremediğimiz zaman bulunduğumuz ortamın fazla açık ürününe sahip olduğu ve yapay ışıklarla gereksiz bir şekilde aydınlatıldığı söylenebilir. Çevremizde bulunan ve gereksiz boş yere yanan ışıkların söndürerek ışıkların yaymış olduğu ışık kirliliği aza indirerek çevremiz için katkıda bulunabiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.