Ders Notları

Ses kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri neler olabilir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Ses kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri neler olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ses kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri neler olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Gürültünün , insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ses kirliliği fizyolojik ve psikolojik olarak insanlarda rahatsızlıklar yaratır.

Sinir rahatsızlıkları, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması kulaklarda uğuldama, geçici veya kalıcı olarak duyma kayıpları, uyku bozuklukları  gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar.


Ses kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri neler olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerinde nüfusun hızlı artması, hızlı şekilde sanayileşme, hızlı şehirleşme gibi etmenlerle gürültü kirliliği oluşmaktadır.

Ses kirliliği insan üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. İşitme sistemimizde geçici ve kalıcı etkiler bırakır. İnsanlar üzerinde duyma yorulması, insanlarda stres, görme olaylarında bozulmalar, bunların sonucunda uykusuzluk, migren, ülser gibi rahatsızlıklar ortaya çıktığı için psikolojik rahatsızlık olarak kişilerin sinirli, tedirgin olmasına yol açar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ses kirliliğinin hayatımızdaki sabah sağlığımızı etkilerini söylemek istediğimiz zaman ses ses teknolojilerini çok fazla kullandığımız zaman çok fazla gürültülü ortamlarda kaldığımız zaman ve yüksek seste olan teknolojik aletleri çok fazla kullandığımız zaman başımızın ağrıdığını kulaklarımızın anladığını kulaklarımızın zarar gördüğünü stresli agresif hareketler yaptığımızı ve huzursuz olduğumuzu hissedebiliriz. Çünkü çok fazla yüksek sesle kullandığımız bu araçlar bizleri rahatsız edebilir ve sağlığımıza zarar verebilir ses teknolojinin olumlu yönlerini kullanmak ve olumsuz yönlerinde uzak durmak elbetteki sağlığımız için gereklidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.