Ders Notları

Beyin göçü, mübadele, mevsimlik işçi ne anlama gelmektedir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Beyin göçü, mübadele, mevsimlik işçi ne anlama gelmektedir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Beyin göçü, mübadele, mevsimlik işçi ne anlama gelmektedir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Beyin Göçü; Kendi alanında başarılı ve bilgili olan meslek sahipleri, bilim adamları ve düşünürlerin , yaşama gayesiyle kendi ülkelerini bırakıp başka ülkelere gidip yerleşmesidir.

Mübadele; Değiş tokuş anlamına gelir.

Mevsimlik işçi; Devamlı olmayarak belli bir dönem veya mevsim ihtiyaç duyulan alanlarda çalışan işçilerdir.

 


Beyin göçü, mübadele, mevsimlik işçi ne anlama gelmektedir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Beyin Göçü; Kendi alanında uzmanlaşma yoluna gitmiş başarılı ve bilgili olan meslek sahipleri, bilim adamları ve düşünürlerin  veya ileride büyük işler başarma potansiyelinde olan insanların yaşama amacıyla kendi ülkelerini bırakıp başka ülkelere gidip yerleşmesidir. Beyin göçü çoğu zaman çalışma ve hayat imkanlarının çok iyi derecede gelmemesinden dolayı yapılır. Bunun için her ülke bu kendisine büyük katkıda bulunacak olan insanlara olanaklar tanımalı ve bu fırsatı kaçırmamalıdır.

Mübadele; Arapça kökenli bir kelimedir. Değiş tokuş anlamına gelir. Birşey karşılığında birşeyi vermek, takas etmek demektir.

Mevsimlik işçi; Devamlı değilde belli bir dönem veya mevsim ihtiyaç duyulan alanlarda çalışan işçilere verilen isimdir. Mevsimlik işçiler genellikle yaz sezonlarında ,tarım ve turizm alanlarında görülür. Hasat zamanlarında belirli bir dönem çalışmak isteyen veya devamlı iş bulamayan kimseler tarafından tercih edilir. Yapılan sözleşmeye göre bir kaç ay veya iki sene aynı zamanda çalışma yapabilirler. Bu iş veren ile işçi arasındaki karara bağlıdır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Beyin göçü demek bir ülkede bulunan öğrencilerin ve bilgili insanların eğitimli mek ve bulundukları bölgede yeterince eğitim almadıklarını düşündükleri zaman başka bir ülkeye göç etmeleri ve orada eğitim ve ekonomik alanda birçok gelişmeler yapması Ayrıca ülkelerindeki katkılarını bırakarak farklı ülkelere katkı sağlaması gelmektedir. Beyin göçünün önüne geçilmek için öncelikle mevcut olan ülkenin eğitim alanında birçok genişlemeleri ve yeniliklere sahip olması gerekmektedir. Mevsimlik işçi denildiği zaman aklımıza genellikle mevsiminde yetişen meyveleri ve sebzeleri veya mevsimi olan zamanı olan herhangi bir sanayi alanında çalışan ve birkaç ay süren çalışma gücünü ifade etmektedir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.