Ders Notları

Yakın çevrenizde gördüğünüz trafik ile ilgili unsurları söyleyiniz. Bu unsurlar olmasaydı trafik nasıl etkilenirdi? Tartışınız.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Yakın çevrenizde gördüğünüz trafik ile ilgili unsurları söyleyiniz. Bu unsurlar olmasaydı trafik nasıl etkilenirdi? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yakın çevrenizde gördüğünüz trafik ile ilgili unsurları söyleyiniz. Bu unsurlar olmasaydı trafik nasıl etkilenirdi? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Trafik içerisinde olan unsurların olmadığını düşünürsek kaldırımlar olmazsa yayaların  yürüyeceğiz er olmazdı. Trafik ışıkları olmasa kimin ne aman geçeceği bilinmedi. Yaya geçitleri olmasa Yayalar karşıdan karşıya geçerken tehlikeli ve zorluklarla karşılaşırlardı. Tabelalarla olmasaydı. O yolun nereye gittiği bilinmezdi.


Yakın çevrenizde gördüğünüz trafik ile ilgili unsurları söyleyiniz. Bu unsurlar olmasaydı trafik nasıl etkilenirdi? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Günlük hayatımızda sokağa çıktığımız zaman doğal olarak trafiğe de çıkmış oluruz. Trafikte güvenli ilerlememiz için bir çok trafik kralı vede trafik unsurları bulunur. Bu unsurlara kısaca bakacak olursak, sokağa çıktığımızda caddeyi geçmek için trafik lambası vede yaya geçidini görürüz. Kırmızı ışık Yandık tan sonra yeşil ışık yanınca karşıya geçeriz.
Yaya geçidinde inmeden yolumuzda ilerler, üst geçitten veya alt geçit kullanarak kavşaklarda geçeriz. Eğer yaşadığımız ortamda bu unsurların hiç biri olmasaydı, yaya geçitleri olmazdı. Yaya geçitleri olmadığı Çin yolun kesiştiği noktalarda trafik ışıkları olmazdı.
Bu durumda yaya geçidi olmadığı için yolun herhangi bir yerin karşıya geçmeye çalışırdık, buda bizim hayatımızı tehlikeye atardı. Yaya kaldırımları olmazdı. Yaya kaldırımları olmadığı için yolun kenarından yolculuk yapmamanız zor olurdu. Hem akan trafiğin bize çarpma riski olllurdu hemde karşımızda gelen başka Yayalar bizim yürümemizi engellemiş olurdu. Arabalar geçiş üstünlükleri bilmedikleri için kazalar meydana gelirdi.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Trafik düzenini sağlayan kaldırımlar trafik ışıkları trafik levhaları alt ve üst geçitler trafik kuralları elbetteki hayatımızın olmazsa olmazıdır. Hayatımızda ulaşım oldukça fazladır ulaşımda elbetteki tarafıyım etraftaki yayaların ve sürücülerin kurallara uymaları ve bu kararların dikkate almaları elbetteki önlemleri için yeterlidir. Yayalarda elbetteki trafikte yol aldığı zaman uyabilecek kurallara uyduğu zaman güvenli olarak tercih ettiğin zaman kaldırımlar güvenli alt ve üst geçitler okul geçitleri veya gençlerin tercih ettiği zaman diğer güvenliğini de sağlamış olurlar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.