Ders Notları

“İnandığını ispatla!” ifadesi ne anlama gelmektedir? Tartışınız?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler “İnandığını ispatla!” ifadesi ne anlama gelmektedir? Tartışınız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“İnandığını ispatla!” ifadesi ne anlama gelmektedir? Tartışınız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar yaradılışlarından dolayı herzaman birşeylere inanma ihtiyacı duyarlar. Buda bir hayal tarzının ortaya çıkması anlamına gelir.

İnanmak bir fikre, hisse sahip olmak demektir.inandığını ispatlamak somut deliller ile inandığın sistemi göstermek diğer insanları ikna etmek anlamına gelir.


“İnandığını ispatla!” ifadesi ne anlama gelmektedir? Tartışınız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: İnsanlar tarihin ilk dönemlerinden itibaren farklı şeylere inanmışlardır. Bazı insanlar somut şeylere inanırken bazı insanlar ise soyut varlıklara inanmışlardır.

İnsanların bir kısmı ilk çağlarda  dünya üzerinde gördükleri ateşe, doğaya inanırken bazı insanlar ise ateşi, doğayı, gökyüzünü yaratan bir yaratıcı olduğunu söylemiş vede soyut varlık veya varlıklara inanmışlardır.

Örnek verecek olursak yunan mitolojisindeki tanrılar insanların bir şer inanma ihtiyaçlarından doğmuştur. Sonuçta insan olarak hayatı somut olarak yaşar, soyut olan ama varlığını somut olarak hissettiğimiz şeylere inanırız. Akla, ruha inanırız, meleklere, Allah’a inanırız.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsan var inandıkları şeyleri görmek ister ve bunu ciddi bir şekilde yansıtmak isterler. İnsanlarda olduklarından itibaren bu şeylere inanmaya ister ve inandıkları zaman güven duyarlar. Güvenlikleri ve inandıkları ne olursa olsun bunu karşılarındaki insanlara kanıtlamak isterler. İnandığımı ispatla sözünde anlatılmak istenen inandığımız ne ise onu ispatlarla görmek hem bizim hem de çevremizdeki insanların inanması için önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.