Ders Notları

Atatürk’ün fikirlerinin oluşmasında ve askerlik mesleğini seçmesinde Selânik’in hangi özelliklerinin etkili olduğu söylenebilir?

 8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Atatürk’ün fikirlerinin oluşmasında ve askerlik mesleğini seçmesinde Selânik’in hangi özelliklerinin etkili olduğu söylenebilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Atatürk’ün fikirlerinin oluşmasında ve askerlik mesleğini seçmesinde Selânik’in hangi özelliklerinin etkili olduğu söylenebilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Atatürk’ün doğduğu dönemde Selanik ’ te Sırplar, Bulgarlar birçok ülkeden gelen insanlar ve birçok kültür yaşanmaktaydı. Atatürk bu sayede birçok kültür ve fikri tanıma ihtiyacı duydu. Babasının Atatürk’ e kılıç hediye etmesi ve çevresinde çok fazla asker olması askerlik mesleğini seçmede etkili oldu.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğmuş olduğu bir şehir olan selanik’te birçok anlayışa ve dine sahip olan insanların mutluluk ve huzur içerisinde yaşamaktaydı bu da elbette Atatürk gibi askerlik hayatında ve atmış olduğu adımlarda önemli etkisi olduğunu söyleyebiliriz . Ayrıca Selanik Çağdaş yapısı kültürel yapısı zengin olan bir şehirdir bu sebepten dolayı ileriye dönük adımlarının daha hızlı ve aktif bulunan bir şehir olduğunu gözlemleyebiliyoruz Atatürk de burada doğup büyüdüğü için eğitim hayatındaki ve çocukluk dönemindeki katkıları selanikten aldığı için gelişmiş bir yapıya sahip oldu burada gösterilmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.