Ders Notları

İlk basılan kitaplar arasında askerlik ile ilgili eserlerin olmasının sebepleri nelerdir? Tartışınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler İlk basılan kitaplar arasında askerlik ile ilgili eserlerin olmasının sebepleri nelerdir? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İlk basılan kitaplar arasında askerlik ile ilgili eserlerin olmasının sebepleri nelerdir? Tartışınız.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı Devletinde matbaanın çok geç gelmesinin sebebi yazma eserler, el yazmaları gibi büyük bir teşkilatlanma olan bir geçim kaynağı vardı. Matbaanın gelmesi birçok kişinin işsiz kalması anlamına geliyordu. Bunun için matbaa Osmanlı devletine çok geç gelmiştir.

Matbaanın gelmesi ile Osmanlı devletine o dönemde yeniden askeri teşkilatlanma ve Avrupai örnek alan yeni ordu kurulduğu için matbaa da ilk basılan kitaplar askeri kitaplardan oluşmaktadır.


İlk basılan kitaplar arasında askerlik ile ilgili eserlerin olmasının sebepleri nelerdir? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı Devletinde ilk matbaa Avrupa’da kullanılmaya başladığından tam 200 yıl sonra gelebilmiştir. Osmanlı ya matbaayı İbrahim müteferrika 1726 yılında getirmiştir.

Matbaanın Osmanlı’ya geç gelmesinin sebebi el yazmaları bir sektör olmasından dolayı bundan geçinen birçok insanın olmasından dolayı matbaanın gelmesi halinde birçok insanın işsiz kalacağından matbaa 200 yıl kadar gecikerek Osmanlı’ya gelebilmiştir.

Osmanlı da matbaanın gelmesi ile basılan ilk eserler içerisinde askeri kitapların olmasının sebebi o dönemde Avrupa’daki askeri gelişmeleri takip ederek yeni kurulan Osmanlı ordusuna gerekli bilgiyi hızlı bir şekilde aktarabilmek için askeri kitaplar basılmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yazının icadı ve matbaanın keşfi ile beraber sahip olduğumuz bilgiler tarihi bilgiler ve aktarmak istediğiniz bilgileri hızlı ve kısa bir şekilde yeni nesillere ve geleceği yer aktara biliyoruz. Örneğin bir yerde yaşadığımız askeri ekonomik kültürel gibi birçok olanağa ve olayları matbaa sayesinde baskılı bir şekilde saklı ya biliyoruz. Eskiden olmadığı günlerde anlaşmalar tarihi belgeler ve birçok bilgi aktarılmak ve paylaşılmak için duvarlara taşlara ve ağaç kovuklarında yazılıyor bu bilgiler belli zamandan sonra siliniyor baya kayboluyordu günümüzde ise matbaa sayesinde hem hızlı bir şekilde dünyanın birçok yerine dağıtılabilir hem de saklanabilir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.