Ders Notları

Mektubun tarihî gelişimiyle ilgili araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize not alınız.

6. Sınıf Türkçe Mektubun tarihî gelişimiyle ilgili araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize not alınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mektup tarihte ilk örneklerinde 15. ile 16. yüzyıllar arasında örneklerine rastlanmaktadır. Mektuplar firavunlar tarafından yazılmaktadır. Hitit krallarının yazdırmış da yazdırdığı mektuplar bulunmaktadır.
Genel olarak mektuplar bir emri, bir isteği belirtmek için yazılmışlardır. Divan edebiyatında mektup türünün en önemli örneği Fuzuli’nin Şikayetnamesi’dir. Abdülhak Hamit TARHAN ile Namık Kemal’in aralarındaki mektup örnekleri edebi mektup türlerine örnek olarak verilebilir. ,
Zamanında hükümdarların elçilerle kullandığı mektuplar zaman içerisinde bir çok kişinin posta araları ile gelişimini devam etmiştir. Ardından telgraflarla devam eden bu gelişme günümüzde e-postalar mektupların yerini almıştır. 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yazmış olduğumuz mektupların tarihini öğrenmek istediğimiz zaman tüm ders kitaplarımızda ödevlerimizi yapma da bize yardımcı olan ve derslerimizde çok yardımcı olan Forum sayfa sitesini ziyaret ederek buradaki cevapları ve bilgilerle ödevimizi yaptık verdiğiniz cevaplar ve bilgiler çok güzel mektubun tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaştık iletişim araçlarından biri olan mektubun nasıl yazılacağını öğrendik mektubun tarihi hakkında bilgi edinerek bu ödevimizi tamamladı verdiğiniz bilgiler ve cevaplar için çok teşekkür ederim.

  2. Hevi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim sayenizde ödevimi bitirdim 

  3. emine dedi ki:

    sagolaaaaaun çok yaardımcaı oldsunuaz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.