Ders Notları

Önünüzdeki bir arkadaşınızı çağırmak için bağırdığınızda arka tarafınızdaki arkadaşınızın da sizi duyması, sesin hangi özelliğini gösterir? Yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Önünüzdeki bir arkadaşınızı çağırmak için bağırdığınızda arka tarafınızdaki arkadaşınızın da sizi duyması, sesin hangi özelliğini gösterir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Önünüzdeki bir arkadaşınızı çağırmak için bağırdığınızda arka tarafınızdaki arkadaşınızın da sizi duyması, sesin hangi özelliğini gösterir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

önümüzdeki bir arkadaşınızı çağırmak için bağırdığımızda arka tarafımızdaki arkadaşlarımızın bizi duyması sesin dalgalar halinde yayılması özelliğinden kaynaklanmaktadır.


Önünüzdeki bir arkadaşınızı çağırmak için bağırdığınızda arka tarafınızdaki arkadaşınızın da sizi duyması, sesin hangi özelliğini gösterir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sesin yayılması ve yayılması ses kaynaklarından çıkan sesin var olan ortamda hareket etmesi cisimlere çarparak geri dönmesi gibi nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

bir ortamda önümüzdeki bir arkadaşımızı çağırmak için bağırdığımızda arka tarafımızda var olan arkadaşlarımızın da sesimiz duyması sesin dalgalar halinde yayılması kavramından kaynaklanmaktadır.

Çünkü ön tarafa bağırdığımızda sesimizi ilerler ve cisimlere çarptığında geri dönerek arka tarafımızdaki kişilerin duymasını sağlamaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Önümüzde duran bir arkadaşımıza çağırmak için seslendiğim zaman boğazımızdan bekle de yapsan çıkan sesin ses dalgaları halinde önümüzdeki arkadaşımın duymasın şekilde çıkar ve bu şekilde arkadaşımızın bizi duyar Ayrıca çağırdığımız arkadaşımızın ve çıkan ses şiddetine bağlı olarak arkada bulunan arkadaşımızın da bize duyduğunu hissedebiliriz bu elbetteki sesin şiddeti demesi bağlı olarak çıkan ses titreşimleri ve ses dalgaları sayesinde meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.