Ders Notları

Elektrik kesintisinden etkilenmemek için neler yapabiliriz?

3. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik kesintisinden etkilenmemek için neler yapabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elektrik kesintisinden etkilenmemek için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Elektrik kesintisinden etkilenmemek için aydınlanmada kullanılmak amacı ile bataryalı ışıldaklar veya şarjlı ampuller taşınabilir telefon şarj aletleri, bilgisayarların kapanmaması için güç kaynakları kullanılabilir.


Elektrik kesintisinden etkilenmemek için neler yapabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Elektrik kesintilerinden etkilenmemek için günlük hayatımızda kullandığımız küçük elektrikli aletleri bataryalar ile besleyebiliriz. Bilgisayarlar için güç kaynağı, telefonumuz için taşınabilir şarj aleti, aydınlanma için şarjlı ampuller veya ışıldaklar, ayrıca ev dışında elektrik kesintisinden etkilenmemek için hastanelerde veya iş merkezlerinde jeneratör kullanılabilir, trafiğin aksamaması için trafiğin lambaları ve işaretleri yol aydınlatmalı solar enerji sistemi uygulanabilir.

Ayrıca anı elektrik kesilmeleri ve de düzensiz Elektriğin gelmesi sonucu kullandığımız elektrikli cihazlara zarar gelebilir. Bunun için kullandığımız cihazların kullanmadığımız zamanlara mutlaka prizlerden fişlerini çekmemiz gerekmektedir. Ayrıca evlerimize kaçak akım rulosu takılarak yüksek elektrik gelmesi durumunda elektrik sistemimizin yanması önlenmiş olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.