Ders Notları

Büyük şehirlerin yoğun göç alıyor almasının sebepleri nelerdir?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Büyük şehirlerin yoğun göç alıyor almasının sebepleri nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Büyük şehirlerin yoğun göç alıyor almasının sebepleri nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Büyük şehirler kırsal kesim ve küçük şehirlere göre iş imkanları daha fazla olması ayrıca ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçların kolaylıkla giderilebildiği yer olduğu için insanlara büyük şehirler daha cazip gelmekte vede insanlar büyük şehirlere göç etmedirler.


Büyük şehirlerin yoğun göç alıyor almasının sebepleri nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Türkiye de büyük şehirlerde yaşayan insanların yüzde altmışı kırsal kesimden göç etmiştir. İnsanların göç etme sebepleri, bulundukları yerlerde geçim zorlukları, eğitime uzak olmaları eğitim alabilecekleri yerlerin olmaması veya çok uzak olması, yeterince sağlık hizmetinin alınamaması ile örneklendirilebilir. Büyük şehirlerde sanayinin ve ekonominin gelişmiş olmasından dolayı iş imkanları daha fazladır.

Ayrıca eğitime rahatlıkla ulaşılabilir, sağlık hizmetlerine erişilebilir, daha sosyal bir yer olması insanlara cazip gelmektedir. Daha sosyal vede turizmin gelişmiş olması insanların şehre göç etmesine sebep olmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İnsanların birçoğu küçük şehirlerden ve köylerden göç etmesinin büyük sebeplerinden biri burada bulunan iş imkanlarının olanaklarının az olmasıdır. Tarım Betül çelikten yeterince gelir kazanmayan birçok insan büyükşehirleri tercih edilmektedir Büyük şehirlerde bulunan ekonomik ve ticaret alanındaki birçok iş buradaki insanların ilgisini çekmektedir özellikle sanayinin ve fabrikadan hızla kurulması ve bu alanda birçok iş imkanı oluşması küçük beldelerde ve köylerde bulunan insanları buraya gelmelerine sebep olmuştur sanayi kuruluşu ile beraber fabrikalar kurulur ve burada sahip olduğumuz birçok ürünün üretimi sağlanmaktadır bu hem ekonomik hem de ticaret yollarını açmaktadır bu sebeple insana buraya göç etmektedir Ayrıca insanlar eğitim görebilmek için de büyük şehirlere göç ederler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.