Ders Notları

Afganistan’ın Millî Mücadele sırasında Türkiye’nin yanında yer almasının nedenleri neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Afganistan’ın Millî Mücadele sırasında Türkiye’nin yanında yer almasının nedenleri neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Afganistan’ın Millî Mücadele sırasında Türkiye’nin yanında yer almasının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Türkiye ile Afganistan tarihi ve kültürel nedenlerle geçmişte büyük bir yakınlığa sahipti. Afganistan 1919 yılında İngiliz egemenliğinden kurtulmuş ve bağımsızlık mücadelesi veren Türkiye ile daha da yakınlaşmıştı. Aralarındaki dostluk sebebiyle Türkiye’nin yanında yer almıştır.


“Afganistan’ın Millî Mücadele sırasında Türkiye’nin yanında yer almasının nedenleri neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Afganistan mı Türkiye arasında kültürel ve tarih bakımından bir yakınlık ve dostluk vardır.

Afganistan’da 1919 yılında İngiliz egemenliğinden kurtulmuş ve kendisi gibi bağımsızlık mücadelesi veren Türkiye ile daha çok yakınlaşma imkanı bulmuştur.

Aralarındaki baban sebebiyle Türkiye’nin yanında yer almıştır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her zaman 8 sınıf inkılap tarihi ve Atatürk Türkçe ders kitabındaki tüm bilgileri ve cevapları her zaman bu sayfadaki güzel bilgilerle değerlendirebilir ve ödevlerinizi yapabilirsiniz bu sayfadaki bilgi ve cevaplar sayesinde ülkemizin ne gibi zorluklardan geçtiğini ülkemizin tarihine kuruluş sebeplerini Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletinin yapmış olduğu kahramanlıklar ve mücadele her zaman güzel eğitici ve anlaşılır bilgilerle anlatıldığını söyleyebilirim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.