İnternetin zararları hakkında bir gazete haberi | Forum Sayfa Cevapları

İnternetin zararları hakkında bir gazete haberi


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

4. Sınıf Sosyal Bilgiler İnternetin zararları hakkında bir gazete haberi konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İnternetin zararları hakkında bir gazete haberi konusu hakkında kısa bir yazı;


Merkez Haberleri: (Yeniden) Sabah uyanır uyanmaz telefona uzanmak “bağımlılık” belirtisi

Buse ÖZEL / Özgür KUMANOVALI – İSTANBUL, (DHA) Uzun yıllardır televizyonculuk ve gazetecilik yapan Cansel Poyraz Akyol ve psikolog Mehmet Şakiroğlu bir araya gelerek haberci ve uzman gözüyle çocukları sanal dünya ve teknoloji bağımlılığına karşı korumanın yollarını yazdı.

“Çocukları sanal dünyada(n) koruma kılavuzu” ismiyle yayınlanan kitapta hem uzmanlardan görüşler alındı hem de çocukların bağımlılığını önlemek için pratik önerilerde bulunuldu.

“SABAH UYANIR UYANMAZ TELEFONA BAKANLAR BAĞIMLI”

Sabah uyanır uyanmaz telefona bakmanın bağımlılığın ilk belirtisi olduğunu belirten psikolog Mehmet Şakiroğlu bağımlılık ile ilgili olarak diğer etkenleri şöyle sıraladı: “Eğer sabah uyanır uyanmaz eliniz telefona gidiyorsa, Whatsapp ya da Facebook gibi yerlere bakma ihtiyacı hissediyorsanız bu birinci belirtisidir çünkü zihnimizin ödül mekanizması bozuldu demektir. İkinci olarak ise şöyle bir soru sorayım, tatile gideceksiniz diyelim ama tur firması size diyor ki ‘Tatile gidin ama telefonunuzu götüremeyeceksiniz. Yani hiç paylaşım yapamayacaksınız, hiç fotoğraf çekemeyeceksiniz ve sosyal medya hesaplarınıza giremeyeceksiniz.

Yine de o tatile gider misiniz? Bu durumda şöyle bir soru çıkıyor ortaya ‘Ben deneyimler için mi yaşıyorum?’ yoksa ‘Anılar için mi yaşıyorum?’ Sosyal medya deneyimlerimzden vazgeçmemize sadece anılar biriktirmemize neden oldu. Artık bir yere giderken Instagram profiline ne koyduğunuz nereye gittiğinizden daha önemli. Üçüncü sorum ise şu anda bunları okurken ‘Ben sosyal medya bağımlısı değilim, telefon bağımlısı değilim’ diyerek direnç gösteriyorsanız bu da üçüncü aşama. Dördüncü önemli nokta ise kendinize sosyal medyada zaman sınırlaması koyup, bu sınırlamayı hep aşıyor musunuz? Beşincisi ise yemek, uyku, dersler, eş ile ilişkiler, işyerinde ilişkilerde sosyal medya ya da telefon kullanımı yüzünden problem çıkmaya başladı mı? Bu da bir diğer belirti. Bu sorulara dürüst cevap verebilirsek bağımlı olup olmadığımızı anlayabiliriz”

Kaynak: Hürriyet.com.tr


 Ödevini Bulamadıysan ARA

İnternetin zararları hakkında bir gazete haberi

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!