Ders Notları

Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Tüm insanların kendini ifade etmek için bir fikirleri vardır. İnsanlar fikirleri ile var olurlar. Fikirleri özgürce dile getirmek insanların en doğal haklarıdır.

Fakat bu fikirleri dile getirdiğimiz zaman fikirlerimiz saygı duyulmadığında hissederek kendimizi değersiz haksızlığa uğramış, insanların size saygı duymadığını, o toplum içerisinde dışlanmış olduğunuzu vede toplumda Arkadaşlarınızın içerisinde birlik olmadığı kanısı doğar.


Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap

İnsanları var eden fikirlerdir. Fikirlerini özgürce ifade etmek insanın doğumundan kaynaklanan bir insan hakkıdır.

İnsanlar fikirlerini toplumlar içerisinde veya yaşadıkları çevre içerisinde diledikleri gibi özgürce söyleme haklarına sahiptirler. Biz fikirlerimizi söylediğimiz zaman çevremizdeki insanlar bize saygı duymalı konuşma hakkı vermeli bizde aynı fikir olmasa da nezaketen bir fikrimizi dinlemeye vakit ayırmalıdır. Fikirlerinizi saygı duyulmadığında hissettiğiniz zaman :

  • Kendinizi adaletsizliğe uğramış gibi hisseder.
  • Haksızlığa uğradığınız düşünür.
  • Değersiz gibi hisseder.
  • Fikirlerinize değer verilmemesi sizinde insanlara değer vermemezse sebep olur.
  • Fikirlere değer vermek insanlara değer vermektir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fikirlerimize saygı duyulmadığı zaman elbetteki haksızlığa uğramış gibi hisseder ve üzülürüz. Fikirlerimiz elbette ki bize özeldir özel davranışlarımız bizim geldiğimizi oluşturur benliğimizi saygılı olunmadığı zaman ya da ben neyimize karşı bir adaletsizlik olduğu zaman elbette ki çok üzülürüz. Eşitlik ilkesi Ayrıca insanların bir arada yaşayan ve insanları bir arada tutan temel bir davranıştır. Bir insanın fikirleri de aynı diğer hak ve özgürlükleri gibi kendisine özel ve kendisine aittir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.