Ders Notları

“Hak ve özgürlüklerimizi başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyarak kullanırız.” ifadesini yazarak açıklayınız.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi “Hak ve özgürlüklerimizi başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyarak kullanırız.” ifadesini yazarak açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Hak ve özgürlüklerimizi başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyarak kullanırız.” ifadesini yazarak açıklayınız.konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yaşayan tüm insanların hak ve özgürlükleri bulunur. İnsanlar hak ve özgürlüklerini başka insanların hak ve özgürlüğünü engellemeden kullanırlar. Çünkü birilerinin hak ve özgürlüklerinin sınırsız olması başkalarının hak ve özgürlüklerinin olmaması anlamına gelir.

Bu durumda başkalarının hak ve özgürlüklerini çiğnememek bizim hak ve özgürlüklerin zinde sınırlanması için insanların hak ve özgürlüklerine saygı duyarak, kendi hak ve özgürlüklerin izin çerçevesinde dilediğimiz gibi yaşayabiliriz.


“Hak ve özgürlüklerimizi başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyarak kullanırız.” ifadesini yazarak açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsan doğuşundan itibaren özgürce yaşama hakkına sahiptirler. Bu insanın en tabii hakkıdır. İnsanlar hak ve özgürlüklerini yaşarken başka insanların hak ve özgürlüklerin ede saygı duymak durumundadır.

Çünkü kendisi insanların hak ve özgürlüklerine saygı duymasa karşımıza çıkan başka biriside sizin hak ve özgürlüklerin sizin yok sayar, sizi bu hak ve özgürlüklerden mahrum bırakır. Bunun için tüm insanlar kendi hak ve özgürlüklerini kullanabilmek için başka insanların hak ve özgürlüklerini suistimal etmemelidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bizlerin nasıl hak ve özgürlükleri varsa ve bu hak ve özgürlükler bizim için özelse karşımızdaki insanın ve çevremizdeki insanların da aynı şekilde hak ve özgürlükleri birbirine özel ve gereksinim duydukları temel hakları arasında yer alır. İnsanlar yaşayabilmek için eğitim sağlık ve dışlı olan kadar faydalanmak için hak ve özgürlüklerini tanınmalı ve kullanmalıdır aynı şekilde çevremizdeki insanların da hak ve özgürlüklerine saygı duyarak beraber huzur içerisinde güzel ilişkiler kurmalıyız elbette ki insanların birbirine karşı olan saygıları hak ve özgürlüklerin tanıyor olması yaşanılabilir ortamları beraberinde getirecektir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.