Ders Notları

“Bilimsel düşünce” ifadesini açıklayınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler “Bilimsel düşünce” ifadesini açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Bilimsel düşünce” ifadesini açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Mevcut kabul edilmiş bilgiler kullanılarak yeni bilgilerin ortaya çıkarma çabasına bilimsel düşünce denir. Bu düşünce tarzının ortaya çıkmasındaki en önemli insanların merak duygusudur. Bilimsel düşünceler, çevre ve toplumun sorunlarına çözüm bulmak için oluşturulur.


“Bilimsel düşünce” ifadesini açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Geçerliliği önceden kanıtlanmış bilgiler ışığında mevcut bir sorun için çözüm üretme, yeni bilgilerin ortaya çıkarılması durumu bilimsel düşünce adını alır. İnsanları bu düşünceye iten şey merak duygularıdır. Bilimsel bir çalışmada ya da bir sorunu çözerken sadece gözlem ve mevcut bilgileri kullanmak bizim için yeterli olmaz. Bunların dışında merak duygusu, hayal gücü ve yaratıcılık sahip olunması gereken özelliklerdir.
Kısacası bilimsel düşünce var olan mevcut bilgiler ve hayal gücünü kullanarak diğer kişiler tarafından görülmeyeni ortaya çıkarmaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bilimsel düşünce denilince aklımıza mevcut bilgiler ve mevcut düşüncelerini yerine daha gelişmiş daha yenilikleri ve günümüz tüm olanaklarına elverişli olan düşünce tarzını benimse etmektedir. Kimsem düşünce elbetteki hangi alanda yapılırsa yapılsın insanların daha yenilikçi daha çağdaş ve daha aydınlık bilgilere ve imkanlara sahip olmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.