Ders Notları

“İnsanlarla ilgili ilk izlenim mi yoksa zaman içindeki izlenimler mi daha gerçekçi bilgiler verir?” sorusundan hareketle sınıfınızda bir tartışma düzenleyiniz.

7. Sınıf Türkçe “İnsanlarla ilgili ilk izlenim mi yoksa zaman içindeki izlenimler mi daha gerçekçi bilgiler verir?” sorusundan hareketle sınıfınızda bir tartışma düzenleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“İnsanlarla ilgili ilk izlenim mi yoksa zaman içindeki izlenimler mi daha gerçekçi bilgiler verir?” sorusundan hareketle sınıfınızda bir tartışma düzenleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanları ilk gördüğümüz hallerine göre yorumlarsak ve uzak durursak ön yargılı yaklaşmış oluruz. Bizde dahil herkesin kendini tanıtabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu yüzden zaman içindeki izlenimlerimiz bize doğru bilgileri verir.


“İnsanlarla ilgili ilk izlenim mi yoksa zaman içindeki izlenimler mi daha gerçekçi bilgiler verir?” sorusundan hareketle sınıfınızda bir tartışma düzenleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanlarla ilgili ilk izlenim bize doğru bilgiler vermez. Yeni tanıştığımız insanlar dıştan daha farklı görünebilirler.

Yeni tanıştığımız insanları ilk gördüğümüz andan ön yargıyla notunu verip uzaklaşmamalıyız. Onlara zaman vererek tanımaya çalışmalı ve zaman içindeki davranışlarına göre onlarla arkadaş olup olamayacağımızı denemeliyiz.

Zaman içindeki karşımızdaki kişiden hoşlanmadığımız davranışlar görürsek uygun bi dille görüşmek istemediğimizi söyleyerek uzaklaşabiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yeni tanıştığımız bir insan ya da yeni gördüğümüz bir insana karşı hemen tutumlu olmamalı ve önyargılı olmak da uzak durmalıyız. İnsanları tanıdıkça ve yaşadıkça nasıl insanlar olduğunu öğrenmek en doğrusudur. Önyargılı bir insan ki bir insanla anlaşamaz. Çünkü dış görünüşe bakarak insanlara yargılamak doğru değildir insanların bazı hareketlerinden dolayı da onlara karşı önyargılı davranmak da onları tanımamıza ve ön yargılı olmamıza sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.