Ders Notları

Ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi hakkında neler biliyorsunuz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi hakkında neler biliyorsunuz? konusu hakkında kısa bir yazı;


Cevap :

Ampul icadı resmi kaynaklara göre 1870 yılında Thomas Edison tarafından icat edilerek kabul edildiği  bilinmektedir. elektriğin icadı ile beraber Thomas Edison en iyi şekilde ampulün oluşabilmesi amacı ile 6 binden fazla deneme sonucunda 1200 saat çalışabilen ampulü icat etmiş ve insanlığın hizmetine sunduğu kabul edilmektedir.


Ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi hakkında neler biliyorsunuz? konusu hakkında uzun bir yazı;


Cevap :

Elektriği icat edilmesiyle beraber insanların daha iyi bir şekilde aydınlatabilmek amacıyla Thomas Edison 6 binden fazla yapmış olduğu deneme sonucunda en iyi karbon alışını bularak ampulü icat etmiş ve insanların aydınlatması amacıyla bütün dünyaya yayılmıştır ampulün ilk olarak New York’ta kullanıldığı resmi kaynaklarda bilinmekle beraber hızlı bir şekilde yayılmış ve insanların yollarda binalarda daha iyi bir şekilde verim alarak kokusuz ve zahmetsiz bir şekilde aydınlatılması sağlanmıştır. Thomas Edison 1870 Yılında ampulün patentini aldı ve mucidi olarak sayıldığı kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ampulün buluşu günümüzde kullandığımız aydınlatma aracında en büyük gelişimler arasında yer almaktadır. Ampulü Thomas Edison 6.000 denemeden sonra keşfetmiştir. ampuller Zaman geçtikçe değişimlere uğramış yeniliklerle beraber günümüzdeki haline her alanda kullanılır duruma geldiğini söyleyebiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.