Ders Notları

Ampulün İlk Yanışı metnin özetini defterinize yazınız.

6. Sınıf Türkçe Ampulün İlk Yanışı metnin özetini defterinize yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Thomas Edison ampulü ilk icat eden kişidir. Kömürleştirme işleminden, mukavva, mantar, Hindistan cevizi kabuğu, at kuyruğu, ağaç dalı hatta kızıl sakal geçirilerek ampul için dayanaklı bir madde aranmıştır. Edison’un asistanı artık bıkarak vazgeçmek istemiş ve Edison, asistanına ” Ne demek hiçbir netice alamadık, öyle şey olur mu!
Bin ayrı madde denedik ve bin tane yanlış maddenin ne olduğunu öğrendik ” tarihî cevabı vermiştir.  Yorgunluktan ve sıkıntıdan ceketinin düğmesi ile oynarken ceketinin sarkan düğmesini fark etmiş, düğmeyi çekince bir iplik sarkmış sonrasında Edison’ un aklına fikir gelmiştir. Pamuk ipliği, ampulün icat edilmesinde bir yumak ip küçük parçalara ayrıldı ve özel bir işlemle kömürleştirildi. Kömürleştirilen iplikler kırılmaya karşı hassaslaşmalarda dikkatle yerleştirildi.
Ampulün icadı sonrasında elektriğin dağıtılabilmesi için elektrik santrali yapıldı , 900 binaya elektrik şebekesi kuruldu, 14.000 açma kapatma anahtarlarıyla üretilip teslim edildi. Dünyanın elektrikle aydınlanan ilk mahallesi 4 Eylül 1882 yılında kurulmuştur. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gerçekten bazen ödevlerimi yapmıyorum burdan bakıp bazen yapıyorum ama gerçekten çok güzel teşekürler ?

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.