Ders Notları

Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliğiyle ilgili düşüncelerinizi kompozisyon olarak yazınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliğiyle ilgili düşüncelerinizi kompozisyon olarak yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Devletimizden hizmet istiyorsak vergi vermekten de kaçınmalıyız yürekten verdiğimiz vergilerle Devlet bize hizmet getirir. Vergi Bir ülkenin halkına hizmet götürebilmek için için toplaması gereken ücrettir insanların gelir düzeyine göre vergilendirme sistemi bulunmaktadır aldığımız her ürünün üzerinde KDV vergisi ve de aldığımız araçların üzerinde ÖTV vergisi bulunmaktadır Bu vergiler sayesinde devlet halkına hizmet götürmektedir.
Bugün ülkemizde birçok hizmet istemekte ve almaktayız yol, köprü, Havaalanı, Okul, parklar güvenlik hizmetleri kamusal alanda aklınıza gelebilecek tüm hizmetler bizim verdiğimiz vergilerle sağlanmaktadır kaliteli bir hizmet güvenli bir ülke geleceğe huzurla bakmak isteyen her vatandaşın yapması gereken ilk şey vergisini tam olarak ödemektir vergimizi ödememek vergiden kaçınmak Bizim de hizmet almamızı engelleyecektir çünkü şöyle düşünmeliyiz cebinizde para yok fakat Çocuğunuz sizden oyuncak istiyor çocuğunuza oyuncak alabilir misiniz.
Paranız yoksa doğal olarak işte vergi de böyledir biz vergimizi ödersek devletimizin cebinde parası olan baba gibi hizmet verebileceği bütçesi olacaktır O zaman hizmet istemese bile gerek kalmadan Devletimiz bize yolumuzu da yapar bugün kurduğu hastaneleri gibi büyük hastanelerde kurar İstanbul’da yaptığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi büyük Köprüler açar Hatta Çanakkale boğazına 1915 Köprüsü’nü inşa etmeye başlar.
Gördüğümüz gibi Devletimiz hizmet etmeye devam etmekte bu hizmetlerin daha kaliteli daha fazla olabilmesi için bizde aldığımız her ürünün üzerinden vergimizi vermeye devam etmeliyiz Peki bunu nasıl takip ederiz çok basit aldığımız her üründe fişimizi isteyelim fiş fatura gibi belgeler Bizim aldığımız ürünün vergisinin verildiğini gösterir Bu sayede Satın aldığımız firma Bizim vergi verdiğimizi belgeleyerek Kendisi de vergisini devlete ödemek zorunda kalır Unutmayalım vergimizi vermek hizmet gelmesini sağlayan en büyük kaynaktır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.