Ders Notları

Elinizdeki çantayla merdivenleri çıkarken ya da düz yolda yürürken iş yapmış olur musunuz? Düşününüz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Tutku Yayınları Elinizdeki çantayla merdivenleri çıkarken ya da düz yolda yürürken iş yapmış olur musunuz? Düşününüz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Elinizdeki çantayla merdivenleri çıkarken ya da düz yolda yürürken iş yapmış olur musunuz? Düşününüz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Elinde çanta ile bir yerden başka bir yere taşıyan kişinin hareket doğrultusunda dik olarak uyguladığı kuvvet fiziksel anlamda iş yapmış olmaz.

Elindeki çantayı merdivenden çıkaran biri ise çantayı yer çekimine karşı bir kuvvet uygulayarak taşıdığı için çanta uygulanan bu kuvvet doğrultusunda, hareket ettiği için fiziksel anlamda iş yapmış olunur.


Elinizdeki çantayla merdivenleri çıkarken ya da düz yolda yürürken iş yapmış olur musunuz? Düşününüz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İş bir kuvvetin bir cisim üzerine etki ettiğinde ve kuvvetin uygulama yönünde değişiklik olduğun iş olarak adlandırılır. Örneğin bir valizi yerden kaldırdığımız valiz üzerine yapılan iş kaldırıldığı yükseklik süresince ağırlığını kaldırmak için kullandığında kuvvettir.

Bunun doğrultusunda elindeki çantayı bir yerden başka bir yere taşıyan kişinin hareket doğrultusunda dik olarak uyguladığı sadece kuvvet olur. Buda iş sayılmaz. Fakat elindeki çanta ile merdivenden çıkan biri ise çantaya yer çekimine karşı bir kuvvet uyguladığı için çanta uygulanan bu kuvvet doğrultusunda hareket ettiği için fiziki anlamda iş yapılmış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çantamız elimizdeyken yürüyor Sak veya herhangi bir düz yolda ilerliyor Sak elbetteki bir iş yapmış olmayız yalnız çantamıza belirli bir yüz olduğundan dolayı insan vücudunun dil bir şekilde bu eşyayı taşıdı için elbette yük taşımamış olabilir. Çantamızı yerden yukarıya aldığımız zaman çekme kuvveti uygulayarak birimize koyarız elimize koyduğumuz çantamı kemerleri sayesinde taşıyabiliriz çantamızda bulunan yük elbetteki hareket etmesine yardımcı olan bir parçadır çantalar hareketsiz bir şekilde birimizde kaldığı zaman elbetteki yük taşımış olursak fakat iş yapmış olmayız.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.