Ders Notları

Amentü duasında nelerden bahsedilmektedir. Açıklayınız.

4. Sınıf Din Kültürü Amentü duasında nelerden bahsedilmektedir. Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Amentü duasında nelerden bahsedilmektedir. Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Amentü duası imanın esaslarına bahseden bir duadır. Ayrıca duanın sonunda kelime i şehadet getirilerek dua bitirilir.


Amentü duasında nelerden bahsedilmektedir. Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Amentü duasında imanın şartlarından bahsedilmektedir.Peygamberimiz imanın altı şartına inanmak olduğunu ümmetine bildirmiştir. Allah’a iman tam olabilmesi için bu şartlara tamamen inanmak gerekmektedir. Amentü duasında şu anlam vardır.
Allah’ın varlığına birliğine inandım. Allah’ın meleklerine inandım. Allah’ın kitaplarına ve peygamberlerine inandım. Ahiret gününe, hayır ve şerrin  kader ve kazanın Allah’tan olduğuna, her şeyin tek yaratıcısı olan Allah’a inandım. Öldükten sonra tekrar diriliş haktır. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur.ve yine şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Amentu duası kapsamlı ve Allah’a imanı meleklere imanın peygambere imanın kutsal kitaba imanı ve ahiret gününe iman anlatan namazlarımızı eksik etmediğimiz ve dualarımızda oldukça yeri olan çok güzel bir dua olarak bilinmektedir. Amentü duasını yaptığımız zaman elbette ki yüce kitabımız olan kur’an-ı kerim’deki tembel İslamın şartları ve imanın şartlarının gerekli özelliklerini kapsayan bu duayı ederken Allahu Teala konuşur gibi ve Allahu Teala yönelerek isteklerimizi dileklerimizi ve şükrümüzü belirtebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.