Ders Notları

Biyoçeşitliliğin fazla olmasını sağlayan ne olabilir? Açıklayınız.

5. Sınıf Fen Bilimleri Biyoçeşitliliğin fazla olmasını sağlayan ne olabilir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Biyoçeşitliliğin fazla olmasını sağlayan ne olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Biyoçeşitliliğin fazla olduğu bölgelerde canlı çeşitliliğinin fazla olduğunu göstermektedir. Biyoçeşitliliğin olduğu bölgelerde iklim ve yaşam koşulları iyi olmaktadır.


Biyoçeşitliliğin fazla olmasını sağlayan ne olabilir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Biyoçeşitlilik; kara, deniz, diğer sucul ekosistemler ve parçası oldukları tüm diğer yaşam ortamları dâhil olmak üzere her türlü kaynaktan canlı organizmalar arasındaki farklılıklardır. Bir bölgede biyoçeşitliliğin fazla olması canlı çeşitliliğinin olması demektir. Biyoçeşitlilik diğer alanları da kapsamaktadır. İnsanların yaşayabilmeleri için yaşadıkları çevrede temiz su ve havanın, verimli toprakların, besinlerin ve diğer gereksinimlerimizi karşılamak için kullanacağımız her maddenin bulunması gerekmektedir. Biyoçeşitliliğin fazla olduğu bölgeler genel olarak yaşam koşulları iyi ve ikliminde iyi olduğu yerler olarak görülmektedir. Biyoçeşitliliğin fazla olmasını sağlayan etkenler şunlardır; İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, kıtaların kayması, iklim değişikliği, toprağın elverişli olması gibi nedenlerden dolayı fazla olduğu görülmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Biyoçeşitliliğin fazla olması demek yaşam döngüsünü ve hayat dengesini düzende olması biyoçeşitlilikle sağlanan düzenli ve dengeli insanlar ve canlılar üzerindeki etkisinin çok fazla ve güzel olması gibi çeşitli etkileri olduğu söylenebilir dünyada bulunan hayvanlar bitkiler ve diğer canlılar sayesinde biyo çeşitlilik sağlanır biyoçeşitlilik bir döndü gibidir bu döngüde herhangi bir canlının veya bitkinin yok olması ya da zarar görmesi bütün dengeyi bozabilir veya çeşitli sorunları ortaya çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.