Ders Notları

Okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi edininiz.

4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi edininiz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi edininiz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Okul meclisleri   öğrenci ve öğretmenlerden oluşur. Temsilciler sınıflardan seçilir. Okul başkanları okul toplantılarına katılırlar.

İl ilçe insan hakları kurulları toplumlarda belli bir düzenin sağlanması, hukukun üstünlüğü, toplumsal barış, huzur ortamı oluşması

Kamu kurumu denetçiliği devlet tarafından çıkarılan kanunların uygulanıp uygulanmadığı kontrol eder. Yasaların işlemesini sağlar.


Okul meclisleri, il ve ilçe insan hakları kurulları, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında bilgi edininiz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Okul meclisleri parlamenter meclisler gibi çalışır. Bir bakıma TBMM gibidir. Mecliste seçilen millet vekilleri gibi Okulda da seçim yapılarak okul temsilcileri, okul meclis üyeliğine seçilir.

İl, ilçe insan hakları kuralları başlıca görevleri insan haklarının korumasıdir. İnsan hakları ihlallerini veya bu konudaki ihlal iddialarını inceler. Bu iddialar üzerinde araştırmalar yapar. Böyle bir konu hakkında eğer ciddi bir somut delil bulursa bu konu ile ilgili valiliğe ve kaymakamlığı görüşlerini sunar tavsiyelere bulunur.

Kamu denetçi kurumları hukuka aykırı yürürlüğe giren yada uyarlanan kanunların hukuki müeyyideler ile karşılaşması durumunda yada iptal edilmesi durumunda hukuka aykırılıklarını tespit etmekle görevlidir.


 

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. il ve ilçe il buyuktur ilçe kuçuktur kamu dentçiligi zabıtalar bakar eyer bi şey yasak satılan mal varsa ceza keser okul meclisi okul meclisi okulumuz sur en buyuk okula meclisa denir okul meclisi eşşittir TBMM dir

  2. çok güzel ödevimde çok ama çok katkısı oldu gerçekten çok ama çok teşekkür ederim

  3. sizler benim için bir tanesinin hangi ödeve ihtiyacım olursa bu siteye gelerek kolay bir şekilde yapıyorum

  4. Güvenliğimizi sağlamak genel ihtiyaçlarını karşılamak ve toplum içerisinde yardımlaşmayı ahlaklı duyguları benimsetmek amacıyla kurulmuş olan birçok kurum ve kuruluşların çeşitli görevleri ve bu görevlere bağlı olarak çeşitli yöneticileri vardır . İnsan hakları ve demokrasi kitabı’nda elbette ki hak ve özgürlüklerimize tanıyoruz Ayrıca okulumuzda oturduğumuz mahallede ya da olduğumuz il ve ilçelerde bizi yöneten kurum ve kuruluşlar olduğunu bu konuda daha iyi anlayarak Ayrıca sivil toplum örgütlerinin toplum hayatında bir insan hayatındaki yararları faydalarını ve görevlerini daha yakın bir şekilde öğrendik.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.