Ders Notları

Doğadaki canlı çeşitliliğinin bu kadar fazla olmasının bizim için önemi ne olabilir?

5. Sınıf Fen Bilimleri Doğadaki canlı çeşitliliğinin bu kadar fazla olmasının bizim için önemi ne olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Doğadaki canlı çeşitliliğinin bu kadar fazla olmasının bizim için önemi ne olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Biyolojik çeşitlilik sayesinde dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar kendi eko sistem leri ne fayda sağlarlar. Bu sayede bitkilerin besin üretmesi hayvanların besin olarak kullanılması gibi birçok alanda faydası bulunmaktadır.


Doğadaki canlı çeşitliliğinin bu kadar fazla olmasının bizim için önemi ne olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Doğada canlı çeşitliliğinin fazla olması biyoçeşitliliğin fazla olması anlamına gelir. Özellikle bitki ve hayvan çeşitliliğinin fazla olması eko sisteme pek çok yararı vardır.

Bitki çeşitliliğinin  sayesinde bulunduğu bölgede erozyonu önler. Toprakta hayvanlar için beslenme ve barınma imkanı sağlar. Ormancılık faaliyetlerinde faydaları bulunur. Hayvan çeşitliliği ise hayvanları beslenme, giyim ve tıp alanında kullanılması bazı böceklerin bitkiler üzerinde tozlaşmasını sağlaması bitki  örtüsünü sürdürebilmesi gibi faydaları vardır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dünyada bulunan birçok çeşit canlı vardır insanlar dışında hayvanlar ve bitkilerin çeşitleri çok fazladır ülkeden ülkeye bölgeden bölgeye ve kıtadan kıtaya değişen değişiklikler elbette ki günümüzde oldukça bilinen bir gerçektir bu çeşitlilik biyoteknoloji diye de biyoçeşitliliği de artırmaktadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.