Ders Notları

Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi ile ilgili araştırma yapınız.

8. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi ile ilgili araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi büyük önem taşıyan bir cephe olarak bilinmektedir. 2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesiyle birlikte savaş uzamış, Rusya’da devrim gerçekleşerek Rusya savaştan çekilmiştir. Ancak cephede savaşının kazanılması millete bir umut olmasına karşısın masada bu savaş kaybedilmiştir.


Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihindeki önemi ile ilgili araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

2. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Türk tarihi açısından büyük öneme sahip olan bir zaferi içerisinde barındırmaktadır. Çanakkale savaşında Türk milleti bir araya gelerek bütün cihana karşı kazandığı bağımsızlık mücadelesini konu almaktadır. Çanakkale’de zorluklar ve yokluk içerisinde kahramanlarla büyük bir mücadele olmuş ve düşman devletlerin Çanakkale’yi geçmesi engellenmiştir.

Böylelikle Çanakkale zaferiyle Türk milleti bağımsızlık için umutlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milleti bir araya gelerek Milli mücadele başlamış ve düşman tek tek alt edilerek Türk milleti bağımsızlığını elde etmiştir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    II Dünya Savaşı’nda önemli cephelerinden biri olan Çanakkale cephesi Türk toplumu için çok önemli bir konu mu olduğu söylenebilir. Çünkü dört bir yandan işgallerini yapan düşmanlar çanakkale’yi geçseydi daha sonra Türk topraklarını ve İstanbul’u feth edebilirlerdi. Türk toplumu milli mücadele başlatarak başarılı komutanlar ve Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberliğinde Çanakkale topraklarının geçilmez olduğunu düşmanlara kanıtlamıştır. Türk topraklarının hepsi verilen milli mücadele lerle tekrar kazanılmış ve geçilmez olduğu dünyaya kanıtlanmıştır. Düşmanlar ne kadar güçlü ve ne kadar işgalci olursa olsun Türk toplumunun içindeki iman kuvvet vatan sevgisi Çanakkale topraklarını düşmanlara bırakmamıştır

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.