Ders Notları

Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemini arkadaşlarınızla tartışınız.

4. Sınıf Türkçe Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemini arkadaşlarınızla tartışınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İngiltere’den 400 bin, Osmanlıdan 500 bin, Anzak ve Fransa dan 125 bin civarı asker bu savaşa katılmışlardır. Bu da çarpışmaların ne denli şiddetli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. *Bu savaşta 253 bin Türk askeri şehit düşmüştür, itilaf devletlerinden ise 250 bin civarı ölü olmuştur.
Burayı alarak Anadolu’ yu ele geçirmeye çalışan düşmanlar büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Osmanlı Devleti düşmanın kalbine büyük bir korku saldı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vatan topraklarımızın ciddi bir bölümünde ele alan Çanakkale zaferinde elde edilen başarının elbetteki vatan toprakları kurulduğunu düşünülmektedir. Çanakkale eğer geçirseydi vatan topraklarını ciddi şekilde sömürge uğrayabilir ve ciddi şekilde vatan topraklarımızı kaybedebilir dik bu vatanımız için kaçınılmaz bir son olurdu Çanakkale zaferi’nin tüm zorluklara rağmen ve düşmanların sahip oldukları kuvvetli ordular aramı kazanılması ülkemizin milli mücadele ne kadar değer verdiğini ve vatan’da ne kadar sevdiğini göstermektedir Çanakkale zaferinde Mustafa Kemal atatürk’te yer almıştır bu cephenin önemi büyüktür bu cephede eğer geçilseydi elbetteki vatan topraklarımızı düşmanlar işgal edebilirdi.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.